Hande Turan Abadan

Hande Turan Abadan

Tahammülsüz İnsan

Tahammülsüzlük, basit tanımıyla, insanın özellikle baskı oluşturan durumlarla karşılaştıklarında zorlukları kaldıramamasıdır.

Yorgundur, streslidir ve genellikle tükenmiş haldedir. En belirgin özelliği, farklı görüşteki kişilere tahammül edememesidir. Farklı görüşler onu rahatsız eder, herkes kendisiyle aynı görüşte olsun ister. Hatta insanların farklı düşüncelere sahip olabileceğini kabul edemez.

Tahammülsüz kişi, katı düşüncelidir, yeni düşüncelere pek açık değildir. Siyasi görüşünü ya da dini inancını savunurken abartılı bir tavır sergiler ve kendi düşüncelerini diğerlerine kabul ettirmeye çalışır, olmadı dayatır. Bu yüzden de etrafında, söylediklerini onaylayan ve destekleyen, pasif şakşakçıları bulundurmak ister.

Ah bir tahammül gösterebilse huzurlu olabilecektir aslında çünkü tahammülsüzlük çatışmaya sebep olur.

Bu kişilere hipnoterapi, psikoterapi önerilir ki kişi tahammülsüzlüğüne sebep olan uzak-yakın geçmişindeki kişiler ya da olaylar, bilinçaltı düzeyde ortaya çıkarılarak anlamlandırılsın ve çözümlensin…

Yoksa, maazallah kendisini tehlikede falan hissedebilirler. Hele bir de köşeye sıkıştığını ve savunacağı fikirleri kalmadığını düşünürse saldırganlığa bile başvurabilir.

Tahammülsüz insan için dünya ya siyah ya da beyazdır, yani ya onunlasındır ya da karşı. Arası yoktur. Genelde kontrolleri dışında gelişen olayları sevmez. Tahammülsüz insanın empati duygusu da yoktur, çünkü başkalarının fikirleri onu strese sokar.

Bunlar, tahammülsüz insanlarda görülen genel ortak tutumlar. Acaba siz bu belirtilerden herhangi birinin kendinizde olduğunu düşünüyor musunuz?

Yanıtınız evet ise….

Siz tahammülsüzsünüz. Başkalarının ne düşündüğü sizin için hiç bir önem taşımıyor. Hatta sizin için başkaları yok hükmünde. Siz sadece kendi fikirlerinizi empoze etmek istiyorsunuz. Ama ne yaparsanız yapın olmuyorsa, bu “beklenmedik” duruma anlam veremeyip paniğe kapılabilir, üstelik “düğmeye basıp onları kapattırırsınız”. Derin bir oh çekip, bunu da atlattık dersiniz demesine ama gerçekten “kapatabilir misiniz” onları?

Önceki ve Sonraki Yazılar