Hande Turan Abadan

Hande Turan Abadan

Uzaydan Patates-Soğan Çuvalına Sert İniş

Uzaya çıkma hazırlıklarını tamamlama aşamasına yaklaşan ülkemizde, yetkililer bu müjdeli haberi kaymakamlıkları aracılığıyla halka bedava patates ve soğan dağıttığı festival sırasında duyurdu!

Dağıtılacağı açıklanan rakamlar ile dağıtılan rakamlar birbirine pek de tutmasa da olsundu.

Zaten rakamların bir önemi yoktu.

Mesela, emekli ikramiyelerine 3 yıldır yapmadığı zammı muhalefet bastırınca “enflasyon oranında” yapmak zorunda kalan iktidar, zam için esas alınacak yüzdeyi açıklamadı.

Zaten bu kimseyi ilgilendirmezdi.

Zam var mıydı, vardı. Gerisinin bir önemi yoktu.

Bir kuyuya bir taş atıyordu, kırk akıllı o taşın çıkardığı sesin ne anlama geldiğini tartışmak zorunda kalıyordu.

Ama, bunun da bir önemi yoktu. Aslında bir ara sahiden bir önemi yoktu.

Ama artık papaz her zaman pilav yemiyordu.

Susturulan, pıstırılan, korkutulan, yardım kolilerine bağımlı hale getirilen ya da cahil bırakılanlardan da sesler yükselmeye başlamıştı.

Çünkü insanlar çarklarını döndüremez hale geldi.

Pazarlardan artık meyve-sebze toplayanların, çöpten yemek yiyenlerin, çocuklarını aç karınla yatıranların sayısı çığ gibi büyüdü.

19 yılda “arşa yükselen” ekonomimiz nedeniyle yanlış tarım politikaları yüzünden çürümeye mahkum edilen patates-soğanları bedavadan dağıtmak zorunda kalındı.

Salgın doğru dürüst yönetilmeyince, aç-kap, aç-kapa insanlar ne yapacağını, yarın nasıl bir sabaha uyanacağını bilemez hale geldi.

Bizi fevkalade kıskanan Batı, vatandaşının mağdur olmasını önlemek için para dağıtırken, bizimkiler mağduriyeti patates-soğan ile telafi etmeye çalışıyor. O da depolarda çürümesin diye.

Kimse kimseyi kandırmasın.

Siz, kamu spotları hazırlatıp, kamu bankalarından, üstelik karşı olduğunuzu söylediğiniz “faiziyle” kredi almaya teşvik ettiğiniz esnafınızdan, yanlış salgın yönetimi ve üstüne tuz-biber olan lebaleblerle kırmızıya boyadığınız ülkeyi kapatıp, kredi borçlarını ödemelerini bekliyorsunuz.

Siz acaba bunu bilerek yapıyorsunuz?

Önceki ve Sonraki Yazılar