Hande Turan Abadan

Hande Turan Abadan

Yalan Nedir? Kimler Yalan Söyler?

Arama motoruna “Yalan” yazdığımızda şu ifadeler çıkıyor:

“Yalan, herhangi bir kişi, topluluk veya kuruma yanıltmak amacı güdülerek yapılan rol veya doğru olmayan herhangi bir ifadedir. Daha yalın bir anlamda, yalan, doğru olmadığı bilinmesine rağmen, üçüncü kişi, topluluk veya kurumun doğru olarak algılamasını amaçlayan bir hareket veya ifadedir.

Beyaz yalan da vardır

(…)  Genelde çoğu ahlâk geleneğince, yalan kötü olarak kabul edilse de, yalan ahlâkının etik içerisinde çok farklı boyutları vardır ve farklı durumlar içerisinde tartışılır. Zaman zaman bu tartışmalar sonucu, yalan her daim, kötü olarak sınıflandırılmayabilir: örneğin, bir kişinin hayatını kurtarmak için yalan söylemek gibi.

Ya da kendi hayatını ifade etmek ve kurtarmak gibi

(…) Bununla birlikte genel olarak yalan tarih boyunca büyük bir ahlâksızlık, kötü bir hareket olarak görülmüştür. Yasal olarak yalanın tarifi ve getirileri de etikteki gibi farklıdır ve durumlara, yasalara ve yasal sistemlere göre büyük farklılık gösterir. Dinler tarihinde de yalanın çok önemli bir yeri vardır. Birçok din, yalanı yasaklar!

Arama motorundaki bilgiler şöyle devam eder:

(…)

Yalan sadece insanlara özgü olmayıp hayvanlar dünyasında da yaşamda kalmak için kendini olduğundan farklı göstermek, başka birine veya ortama benzeme örnekleri yaygındır. Yalan söyleyen yakalanmadığı sürece yalanı uzun süre sürdürebilir. Ancak bu kendisi için bir ekstra bir yük teşkil eder.

Hayvanlar dünyasında bile varmış!

Ama yük teşkil ediyormuş. O yükü yüklenenlere pek bir üzüldüm! Allah onlara kolaylık versin. Sonunda rezil olmak var. Şu ahir ömrümüzde oluyor her şey.

Ah keşke erteleyebilsek, mesela bilahare ödeyebilsek.

Ama olmuyor işte.

Bildiğimiz her şey ve her hesap burada. Bu dünyada. Şu ahir ömrümüzde.

Bakın bakın uzmanlar ne der?

Kimler yalan söyler?

Epeyce makale okudum.

Vardığım sonuç şu:

Kimler mi yalan söyler?

Saklaması gereken pek çok şeyi olanlar…

Bakın bakın ne diyeceğim.

Vaktinizi fazlaca almadan hem de.

Arama motoruna “Kimler yalan söyler” yazıveriniz.

Göz gezdiriniz.

Birden aydınlanacaksınız!

Bir de müjde:

Tedavisi varmış…

Önceki ve Sonraki Yazılar