Hande Turan Abadan

Hande Turan Abadan

Yap Yap… Nasıl Olsa Yanına Kalıyor…

Avrupalı kadınlardan pek çok önce seçme ve seçilme hakkına sahip olan Türk kadını yine taciz ediliyor, çoğu zaman evlatlarının önünde dövülüyor, öldürülüyor…

"Bir kereden birşeycik olmaz" mantığı en yetkili ağızlardan söylenirse, kadına, çoluğa ve çocuğa saygı ve sevgi duyulmazsa, tacizciler, dayak atanlar ve katiller hak ettikleri gibi cezalandırılmazsa bu durumla nasıl mücadele edilebilir?

Edilemez. Edilemiyor.

Şiddet yayılıyor. Tacizler çoğalıyor. Cinayetler artıyor. Katlanarak hem de.

Yoksa kadınlara eziyet edilmesinden memnun olanlar mı var diyor insan? O yüzden mi bir türlü caniler cezalandırılmıyor hak ettikleri gibi?

Ademoğlu, “nasıl olsa ceza alınmıyor” diye düşündüğünden olsa gerek, cezalandırılmayanlardan daha da bir cesaret alıyor gibi sanki.

Annelerimize zarar veriyoruz. Zamanında koca dayağı yiyen, yerken “müstahaktır zahir” dediğimiz annelerimize ancak yaşlanıp öldüklerinde kıymet verip, arkalarından gözyaşı döküyoruz.

Gencecik kızlarımıza, kadınlarımıza zarar veriyoruz. Anadolu’da kadınlarımızın sofradaki yeri hala aynı…

Var mı gerçekten aslında çocuklara taciz edilmesinden memnun olan?

Zarar veriyoruz onlara. Geleceklerini ellerinden alıyoruz. Çalıyoruz hayatlarını… Yokluktan, yoksulluktan, cehaletten… Yoksa hiç o bebelerin kötülüğünü isteyebilir miyiz olsaydı iyi eğitim verebilme imkanlarımız?

Komşularımıza zarar veriyoruz. Trafikte giderken diğer sürücülere zarar veriyoruz. Hayvanlara zarar veriyoruz. Başka siyasi partiden olana zarar veriyoruz. Başka futbol takımını tutana olana zarar veriyoruz. Ötekileştirip, ötekine zarar veriyoruz.

Sürekli zarar veriyoruz…

Biz birbirimize zarar veriyoruz…

Hiçbirimiz hiçbirimize tahammül edemiyoruz.

Bu nasıl bir gelenek görenektir?

Bu nasıl bir kültürdür ki bir türlü kadınlı-erkekli çoluklu-çocuklu, farklı görüşlü, farklı takımlı… beraber yaşamayı beceremiyoruz.

Bu nasıl bir kültürdür ki doğayla bir türlü saygı duyamıyoruz.

Bu nasıl bir kültürdür ki doğaya zarar veriyoruz, bu nasıl bir kültürdür ki aynı  çatı altında yaşamayı beceremiyoruz…

Önceki ve Sonraki Yazılar