Hande Turan Abadan

Hande Turan Abadan

Yüksek Yüksek Tepelere ve Derelere Ev Kurmasınlar...

Yine hem cana hem de mala geldi… 5 kişi hayatını kaybetti, birçoğu yaralandı, evler yıkıldı, işyerleri zarar gördü, ekmek tekneleri yok oldu.

Bütün bunların suçlusu kim derseniz, tabii ki vatandaş. Vatandaş, “bana bir şey  olmaz” dediği için dere yataklarına kafalarına göre ev yapıyormuş meğerse. Haberim yoktu, felaket sonrası yetkili ağızlardan öğrendim.

Öğrendim ki, imar izni, inşaat ruhsatı falan alınmasına gerek yokmuş. Vatandaş, canının istediği yere, mesela dere yataklarına, nehir kenarlarına, dağlara, tepelere, denizin tam dibine falan kat müsaadesi bile almaya gerek falan olmaksızın dikebiliyormuş katlı katlı apartmanları.

Öyle Belediyelere falan gitmek de gerekmiyormuş. Binalar depreme dayanır mı dayanmaz mı bilmeye hiç lüzum yokmuş. Su basar mı basmaz mı, o da bir önem taşımıyormuş.

Ama işte canının istediği yere ev yapan vatandaşın ne yazık ki başı beladan kurtulmuyormuş, tam da bu yüzden başına gelmeyen kalmıyormuş.

Yüksek yüksek tepelere, derelere ev kurmamak lazım geldiğinden kimselerin haberi yokmuş, bu sözlerin kınalarda söylenen bir şarkıda geçtiğini düşünürlermiş meğer.

Vatandaşın bir diğer kabahati ise meteorolojik uyarılara aldırmadan şemsiyesiz bir biçimde sokağa çıkmasıymış..

İnsanlar eğer şemsiyelerini yanlarına alsalar, mesela evlerinin önünde sele kapılma riski olmadığı gibi, ıslanmadan araçlarına binebilirlermiş. Her ne kadar o araçlar yapılan HES’ler nedeniyle kendilerine yeni yeni yollar arayan bulamayınca da taşan derelerin sularına kapılsa da…

Belki de yağmur uyarısı alınca evlerinde kalmalı ve evleriyle birlikte çökmeleri daha iyi diye mi düşünülmektedir?

Zaten evler, işyerleri yıkılırsa, su bassa, arabalar sel sularına kapılsa bile hasarı derhal tazmin edebilmeye muktedirmişiz. Peki ölen canları geri getirmeye de muktedir miymişiz?

O halde vatandaş yıkılan ev ve işyerlerini yine canları istediği gibi, canlarının çektiği yere yeniden yapabilecek demektir. Nasıl olsa bir daha yıkılsa, çökse ya da su bassa, yeniden yapabilecekmiş vatandaş.

Ölenler için ne yapılacağını ise ne yazık ki bilmemekteymişiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar