Hidayet Karakuş

Hidayet Karakuş

Deniz Dünyasına Giriş

Deniz Dünyası TRT Radyolarında 2008-2009 yıllarında denizcilerin, kaptanların, balıkçıların sorunlarını irdeleyen, gündemde tutan bir izlenceydi. Bu izlence önce değerli bir aydın, tutkulu bir yurtsever olan, şimdi artık aramızda olmayan Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü’nde öğretim üyesi dostum, kardeşim Mustafa Özerler’in danışmanlığını yaptığı bir izlenceydi.

Bu izlence 2008’den Aralık 2009 sonuna değin TRT Radyolarında iki yıl sürdü. İzlencenin yapımcılığını önce İlhami Arslan, onun emekliğinin ardından da Saadet Bekâr üstlenmişti. Bana da sevgili Mustafa ÖzerlerDeniz Dünyası’nın sorunlarının içinde edebiyat da olmalı, sen de denizle ilgili yazılmış şiirler, öyküleri konuşur musun, diye önerince ilginç buldum. Her ayın üçüncü salı günü, on dokuz ay süren bir izlencede aşağıda okuyacağınız konuşmaları yaptım.

Mustafa Özerler’in ölümünün ardından izlencenin danışmanlığını aynı okulun öğretim üyelerinden Emrah Erginer yapmıştı. Yapılan izlence Mustafa Özerler’in bir kalıtı bir yapıt gibiydi.

Hemen tüm izlencelerin sunuculuğunu yapan, denize, denizciliğe tutkun Murat Can Canbay’ın coşkulu, güzel Türkçesiyle yaratıcılığı birleşince tadına doyulmaz bir izlence çıkmıştı ortaya.

Bu konuşmalarda belli bir düzen aranmamalıdır. Konuşmalarımda en çok bilinen deniz öyküleri, denizle ilgili şiirler kadar araştırmalarım sırasında rastlantıyla karşıma çıkan şiirleri, öyküleri de konu ettim. Biliyorum ki daha çok deniz öyküsü, deniz şiiri vardır. Bu çalışma, biraz da ele aldığımız öykülerin yazarlarının, şiirlerin ozanlarının anımsanması demekti.

Aradan yıllar geçti. İzmir’de çıkan Batı Söz dergisinin de severek yayımladığı bu yazılar, bence hâlâ güncel. Çünkü denizler o günkünden daha kirliyse de şiirler, öyküler tazeliklerini koruyor. İnsanın değişmez özelliklerini, acılarını, hüzünlerini, yaşama sevinçlerini bu şiirlerde buluyoruz. PencereTV okurlarının da ilgisini çekeceğini sanıyorum. Bunları bir söyleşi gibi algılamak sanırım anlatılanların tadını çıkarmak kolay olacaktır. Değerli arkadaşım Sevgili Selen Öküzcüoğlu’nun anımsatması, Mustafa Abadan’ın çağrısıyla bu konuşmaları PencereTV okuyucularıyla paylaşmak benim için de sevinç olacaktır.

Bu yazıların damaklarda bir şiir tadı, öykü tadı, yaşama tadı bırakacağını umuyorum…

Önceki ve Sonraki Yazılar