ABD’nin Yeni “Irak Senaryosu”

Yaşananların Irak’la bir ilgisi yok, sadece bir benzerlik söz konusu. Amerikan istihbaratı Irak’ta “kimyasal silah” bulunduğunu açıklamış, binlerce insan hayatını kaybetmiş ve sonunda “yanılmışız” demişlerdi ya, o mesele.

Şimdi de ABD Başkanı Biden Amerikan istihbarat servislerinden koronavirüsün kökeninin araştırılmasını istedi. Biden'ın bu isteğine Çin sert tepki göstererek, ABD'yi "komplo teorileri yaymakla" suçladı. Zira ortada gerçeği bulma kaygısı görünmüyor, amaç ne yapıp edip Çin’i köşeye sıkıştırmak.

Çin, Amerikan yönetimini, dikkatleri "ABD'nin pandemiyle mücadeledeki zayıf sicilinden uzaklaştırmak için komplo teorileri yaymakla" suçladı. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Irak'ın kitle imha silahları hakkında dünyayı yanıltan istihbarat kurumlarının şu anda koronavirüsün araştırılması için kullanıldığını vurguladı. Çin'in ABD Büyükelçiliği ise koronavirüsün kökeninin araştırılmasının "siyasi hesaplarla yapılmaması" gerektiği uyarısı yaptı. Zhao, “kendi hataları hakkında düşünmeyip bunun sorumluluğunu Çin’e yüklemeye çalışan ABD neyi amaçlıyor?” diye sordu.

Çin basınına göre, bu gelişme Washington’un salgını siyasallaştırma amacını bir kez daha ortaya koydu. Yorumlarda ABD’deki bazı kesimlerin salgındaki duruma dair yanlış değerlendirmelerde bulunarak, aşılamanın geniş boyutlara ulaşmasıyla salgının sonuna yaklaşıldığını düşündüğü savunuluyor. Yani, kendilerinden hesap sorulmasından endişelenen bu kesimler, “günah keçisi” bulmaya çalışıyorlar.,

Çinli uzmanlara göre, diğer yandan Biden’in kararı, ABD’de iki siyasi partinin de Çin’e karşı sert tavır takınmayı, daha fazla oy kazanmak için verimli bir yöntem olarak gördüğü tuhaf bir siyasi ortamın var olduğunu da yansıtıyor. CRI, “daha derin bir değerlendirme yapılırsa, bunun Amerikan sisteminin aşırı egoizminden kaynaklı içsel bir kusuru olduğu söylenebilir” diyor.

Çin basınındaki ortak görüş virüsün kaynağının bulunmasının küresel bir görev olduğu şeklinde. Dünyanın çeşitli bölgelerinde erken tarihlerde COVID-19 virüsleri tespit edildi. Bu bağlamda, virüsün kaynağına dair araştırmalar, birçok ülke ve bölgede gerçekleştirilmeli. Salgından en ciddi şekilde etkilenen ABD, işbirliği yönünde tavır göstererek ülkedeki ilk vakanın ne zaman görüldüğünün araştırılmasına izin vermeli.

ABD, Maryland’daki Fort Detrick biyolaboratuvarının aniden kapatılmasından sonra, belirtileri COVID-19’a benzeyen EVALI salgınının patlak vermesi ve yurt içi ve yurt dışındaki gizli biyolaboratuvarlarında insanların ölümcül mikroorganizmalara maruz kalmasının yol açtığı kazalar hakkındaki gerçeklerin bulunmasının yanı sıra COVID-19’un kaynağına dair küresel ölçekte araştırmalar yapılmasına destek vermeli.

Virüsün kaynağının bulunması, siyasi yollara değil, bilimsel yöntemlere dayanmalı. Çin makamları soruyor:

“ABD, acaba ne zaman Çin gibi virüsün kaynağına dair araştırmalar yapmak üzere Dünya Sağlık Örgütü’nü davet edecek? ABD, tüm dünyaya bir cevap borçlu...”

Önceki ve Sonraki Yazılar