Afyon Toplumundan Süper Lige

Çinlilerin tarihindeki önemli günlerin yıldönümü her beş yılda bir, yani beşin katlarında daha farklı kutlanır veya anılır. Mesela 1 Ekim 1949 Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurulduğu tarihtir; diğer bir ifadeyle “Çin halkının ayağa kalktığı” gündür.

Çin halkını ayağa kaldıran Çin Komünist Partisi (ÇKP) ise 1 Temmuz’da 99’uncu yaşını kutladı. “ÇKP’yi anlamadan Çin’i, Çinlileri anlayamazsınız” sözü çok doğrudur. Hatta ÇKP hakkındaki verileri Çin’i bilmeden anlamak mümkün değildir. Üye sayısı 91 milyonu geçen bir iktidar partisi denince insanların aklına gelenleri tahmin edebilirsiniz. Oysa ÇKP’ye üye olmak hiç de kolay değildir, insanın kendini kanıtlaması ve örnek olması gereken zorlu bir adaylık süreci gerektirir.

Dünyanın en büyük halkla ilişkiler danışmanlığı şirketi Edelman tarafından mart ayında yayımlanan "2020 Güven Barometresi" raporu, Çin halkının hükümete duyduğu güvenin yüzde 90 kadar yüksek olduğunu ve Çin'in üst üste üç yıldır bu konuda dünyada birincilik elde ettiğini gösterdi. Çin için “tek parti” yönetiminin olduğu bir ülke değerlendirmesini yapmak doğru değildir. Sekiz parti daha vardır ve bu partiler eleştiri ve danışma işlevi görür. Resmî sistem ise “ÇKP liderliğinde çok partili danışma” sistemidir.

“ÖNCE HALK”

1921’de Şanghay’da küçük bir kayıkta yapılan toplantıda kurulan ÇKP, yoksul ve geri kalmış bir “afyon toplumunu” bugün dünyanın ikinci ekonomisi haline getirdi. Dünyadaki siyasi ağırlığı da ekonomik gücüne paralel olarak arttı. Çinlilere göre bu başarının anahtarı partinin izlediği ”önce halk” ilkesidir, halka bağlılık ve her şeyin halk için olması temel ilkedir. ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, en son salgın önleme ve kontrolü çalışmalarını bir "halk savaşı" olarak tanımladı.

İstatistiklere göre, 2019 sonuna kadar, 40 yaşın altındaki ÇKP üye sayısı toplamın üçte birini aştı.Bu kadar "güçlü ve enerjik" bir yapının koruması dünya çapında nadir görülen bir deneyimdir. Bu, ÇKP'nin toplumun ilerici üyelerini çekmeye devam etmesi ve zamanların gelişmesiyle güçlü bir hata düzeltme işlevi ve onarım mekanizması kurmasından kaynaklıdır. Böylece ÇKP'nin dünyadaki birçok siyasi partiyi rahatsız eden disiplin ve yolsuzluk sorunlarını aşarak her zaman canlılığını koruması sağlandı.

ÇKP’nin başarısının bir diğer sırrı da bağımsız olarak ülkenin koşullarına uygun doğru bir kalkınma yolunu keşfetmesi olarak görülüyor.

“SOSYALİZM BİTTİ” DİYENLERE YANIT

Kim ne derse desin, ÇKP bugün dünyada daha iyi, daha eşit ve daha özgür bir toplum isteyenler için umut ve iyimserlik kaynağıdır. Çürüyen sistemler ellerindeki liderliğin kaymaya başlaması ise ÇKP’yi daha fazla hedef alıyorlar. Dünyanın yaklaşık beşte biri bugün adı Komünist Partisi olan bir ülke tarafından yönetiliyor. 1980’lerin sonlarındaki “yıkıldı”, “”bitti”, “”öldü” şeklindeki yaygaraya rağmen daha da güçlenerek yoluna devam ediyor. ÇKP deneyimi bir zamanlar sosyalist bir toplum, daha eşit bir toplum, daha güzel bir gelecek için mücadele edip bugün yılgınlığa düşenlere de yanıttır.

Partinin 70’inci yılında ortaya çıkan ve nakaratı “Komünist Parti olmasaydı, Yeni Çin olmazdı” sözleri olan şarkı halen tüm Çinlilerin dilinde.

Önceki ve Sonraki Yazılar