Aşının Başına Gelenler

Aşı konusundaki tartışmaları, yazılanları görünce insan “acaba matbaanın başına da benzerleri mi geldi” diye sormadan edemiyor. Bir haber kanalında tartışma programı, gazetecisiyle siyasetçisiyle kalabalık bir konuk grubu var, ancak tek bir bilim insanı yok. Sunucu da dürüst olmaya çalışıyor, “konuyu bilimsel açıdan konuşmak haddimiz değil, bizimki izlenim, kanaat” diyor. Peki, o kadar saate yazık değil mi?

Aşı konusunda en ufak bilgileri olmamasına rağmen, sırf Çin’de üretildiği için için aşıyla karşı olan çevreler var; tarihte önemli buluşları “gavur icadı” diye reddetmeye çalışanları hatırlatıyorlar. Bunların son hamlesi geçen hafta aşıyla ilgili yalan haber yaymak oldu.

YALANIN KUYRUKLUSU

Aykırı.com ve Milli Gazete gibi bazı yayın organları, Çin'in İstanbul Başkonsolosu Cui Wei'nin Türkiye'ye ulaşan Çin'in ürettiği koronavirüs aşılarının Çin'de kullanımının yasak olduğunu söylediğini iddia ederek aşı ile ilgili algı operasyonu yapmaya çalıştı. Çin Başkonsolosluğu Sözcüsü ise o iddiaları “Bir yalan haber daha” sözleri ile yalanladı. Açıklamada, “Başkonsolosumuz hiçbir zamanda Çin'de aşının yasak olduğunu söylememişti.

Gerçek: Temmuz ayından itibaren Çin'de aşının acil kullanımı başlatılmış durumda, Aralık ayında Çin'de farklı eyaletlerde aşının toplumdaki uygulanması da başlatılmıştır.” İfadelerine yer verildi.

Başkonsolos aşının faz 3 çalışmalarının bitmediğini söylemişti, ancak tam 1 ay önce. 27 Kasım tarihinde A Haber spikeri Banu El'in "Faz 3 çalışmaları kapsamında Çin'de çok ciddi bir kitlenin aşılandığına dair haberlerde zaman zaman medyada yer alıyor. Bu kapsamda bir bilgi paylaşablir misiniz?" sorusu üzerine Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Cui Wei, Potansiyel Kovid-19 aşısının Çin'de acil durumlarda kullanım izni aldığını ve riskli olan kısıtılı meslek gruplarına uygulandığını ifade eden Wei, aşı adaylarının faz 3 deneme sonuçlarının aralık ayı içerisinden yayınlanacağını söyledi. Wei, faz 3 denemesinde olan tüm aşılarda herhangi ciddi bir yan etkinin de olmadığını ifade etti.

ÇİN’DE AŞI YASAK MI?

Bazı medya kuruluşları ve provokatörler, 1 ay önceki röportaj üzerinden skandal algı operasyonuna imza attı. Bu algıyla aşı olmayanların vebali kimin olacak orası ayrı bir tartışma konusu.

Pekin Üniversitesi’nden Özgür Altınbaş Çin’de aşı çalışmalarıyla ilgili şu bilgileri veriyor:

Salgına karşı en başarılı mücadeleyi verip ülke içinde salgını bitiren Çin Halk Cumhuriyeti aşı çalışmalarıyla öne çıktı. 5 önemli ayrı aşı çalışması olan Çin’de, en çok öne çıkan aşı Sinovac aşısı oldu.

Çin’de aşı kullanımı ilk olarak Temmuz ayında acil durumlar için gerçekleşti. 19 Aralık'ta, Devlet Konseyi'nin ortak önleme ve kontrol mekanizması bir basın toplantısı düzenleyerek, Çin'in yeni taç aşısının acil kullanımına yönelik aşılama çalışmalarına Temmuz ayında başladığını söyledi. Şu ana kadar çeşitli eyaletlerde 500 binden fazla kişiye aşı yapıldığı açıklandı.

8 Aralık itibariyle, Zhuhai Şehri, eyalet tarafından tedarik edilen ve dağıtılan 2000 parça Kovid-19 aşısı aldı ve Zhuhai’da 1100'den fazla kişi aşılandı. 24 Aralıkta Anhui’de aşılama çalışmaları başladı. Yine 24 Aralık’ta Qingdao’da belirli gruplara aşılama çalışmaları başladı.

Açıklamalara ve sayılara bakıldığında Çin’de aşılamanın çok önce başladığı açıkça görülmekte. Şu anda acil durumlarda kullanılan Kovid-19 aşısının kitlesel olarak aşılama çalışması için iznin de çıkacağı vurgulandı.

Önceki ve Sonraki Yazılar