Çin-İngiltere Medya Savaşı

İngiltere’nin Çinli yayın kuruluşu CGTN’in lisansının iptal etmesinin ardından Çin Ulusal Radyo ve Televizyon İdaresi BBC World News’in Çin’deki yayınlarının durdurulduğunu duyurdu.

Karara gerekçe olarak, BBC World News tarafından yapılan yayınların, radyo ve televizyon idaresine dair yönetmelik ile yabancı kanalların uydu yayınlarına yönelik yönetmeliğin ilgili kuralları ile haberlerin doğru ve adil olması şartını ihlal etmenin yanı sıra, Çin’in ulusal çıkarlarını ve birliğini baltaladığı gösterildi. Kanalın yayın başvurusunun bir yıl süreliğine kabul edilmeyeceği de bildirildi.

Çin basınına göre, “bu karar Çin’in ulusal egemenliğini ve çıkarlarını korumak için attığı meşru bir adım olduğu gibi, gerçek ve tarafsız haber yapma ilkesini de koruyan meşru ve yasal bir girişim. BBC’nin Çin’deki yayınlarının durdurulması, kurumun yanlış eylemlerinden kaynaklanıyor.” Çin basınındaki haberlerde, “BBC’nin son altı ayda, söylentiler yayarak Çin’e akıl dışı iftiralar attığı” belirtilerek, “habercilikte çifte standart uygulayan BBC, gazeteciliğin temel profesyonellik kurallarını ve en alt ahlaki çizgileri tamamen ihlal ederek, Çin karşıtı güçlerin ideolojik bir aracı olduğunu apaçık ortaya koyduğu” ifade ediliyor.

RESMİ AÇIKLAMALAR

Karar üzerine Çin’in Londra Büyükelçiliği Sözcüsü, Çin Ulusal ve Televizyon İdaresi’nin BBC World News’in Çin’deki yayınlarını durdurma kararının meşru ve mantıklı olduğu değerlendirmesini yaptı.

Sözcü, açıklamasında “Bir süredir BBC World News tarafından yapılan yayınlar, radyo ve televizyon idaresine dair yönetmelik ile yabancı kanalların uydu yayınlarına yönelik yönetmeliğin ilgili kuralları ile haberlerin doğru ve adil olması şartını ihlal etmenin yanı sıra, Çin’in ulusal çıkarlarını ve birliğini baltalıyor. Bu davranışlar, yabancı kanalların Çin’de yayın yapması için uyması gereken şartlara aykırı. Dolayısıyla Çin Ulusal Radyo ve Televizyon İdaresi, kanalın yayın başvurusunun bir yıl süreliğine kabul edilmeyeceğini bildirdi.” ifadelerine yer verdi.

Sözcü, “yüzyılın yalanını uydurmaya hevesli olan BBC’nin yaptığı Çin’le ilgili haberlerin yalnızca gazetecilik etiğini ihlal etmekle kalmayıp, aynı zamanda ciddi çifte standartla ve derin ideolojik ön yargılarla dolu olduğunu” söyleyerek, bu tür girişimlerin Çin’de büyük öfke uyandırdığını anlattı. Çinli yetkili, “Bazı insanlar sürekli olarak ‘özgür habercilik’ iddiasını dile getiriyor, ancak aklı başında herkes, bunun Batılı medya kuruluşlarının yalan haberler uydurmak ve diğer ülkeleri karalamak için kullandığı bir bahane olduğunu görebilir. Dünya üzerindeki her ülke, haber medyasına gerekli denetimleri uyguluyor. Çin Ulusal Radyo ve Televizyon İdaresi’nin kararı meşru ve mantıklıdır.” diye konuştu. Sözcü, Çin’in BBC’yi Soğuk Savaş zihniyetinden vazgeçmeye, yalan haberler üretmeyi ve yaymayı bırakmaya, adil olmayan, taraflı ve sorumsuzca haberler yapmayı sonlandırmaya, kötü niyetli saldırılarını durdurmaya, Çin Komünist Partisi’ni ve Çin hükümetini karalamaya ve ilgili sahte haberlerin yarattığı kötü etkilerin giderilmesi için önlemler almaya çağırdığını sözlerine ekledi.

Karara İngiltere ve ABD yönetimlerinden tepki geldi. İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Çin’in BBC World News’in yayınlarını durdurma kararının medya özgürlüğünü kısıtladığını ve kabul edilemez olduğunu savundu. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price da “Çin’in kararını kınıyoruz.” dedi.

GAZETECİLİĞİN YENİ TANIMI

Ancak en ilginç yorum Çin’de İngilizce yayınlanan Cihan Daily gazetesinden geldi. Gazete “BBC, çalışanlarında hangi becerileri arıyor?” sorusuna gelen yanıtları özetledi:

“Konu yaratma becerisi, ancak önce sonuca varma ve daha sonra onu kanıtlamak için kanıt arama ilkesini takip etme; düşük bir kamera ayağı kullanma ve görüntünün gerçeği yansıtan gizli bir kameradan alınmış gibi görünmesini sağlamak için kamera sallama yeteneği; röportaj yapılan kişileri yanlış yorumlamak için dış ses kullanan son biçimleme teknikleri uygulama; suç dünyasının özel efektlerini yaratmak için koyu renk filtresi ve fon müziği kullanmak.”

Aslında bu özet gazetecilikteki yeni eğilimi de anlatıyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar