Çinli Kadınların 30 Yaş Tabusu

30 yıl önce Beijing caddelerinde ilk kez dolaşırken beni iki özellik çarpmıştı. Birincisi bisikletlerin çokluğu, öyle ki bazen karşıdan karşıya geçmek mümkün olmuyordu. İkincisi, kanının farklı bir konumda olduğu kendini hemen hissettiriyordu. Otobüs şöförü, sokak temizleyicisi gibi erkekleri görmeye alıştığım işleri kadınların da yapıyor olması bu izlenimi veriyordu.

En son China Daily gazetesinde yer alan bir haber, Çin kadınlarının konuştuğu bir soruna işaret ediyor. Bu yaz "Otuz Hariç Hiçbir Şey" dizisi ve "Dalgalar Yaratan Kız Kardeşler" realty programı Çin'de en fazla izlenen yapımlar arasına girdi. Her iki yapım da benzer şekilde yaşları 30 ya da 30'a yakın kadınların hikâyelerine odaklanıyor. Çin'de genel inanış kadınların bu yaşlarında yeni bir yaşam arayışına girdikleri yönündedir.

"Otuz Hariç Hiçbir şey" dizisi Çin'in Twitter benzeri sosyal medya platformunda yaklaşık 150 kere en çok tartışılan konular (trend topic) arasına girdi. Benzer şekilde "Dalgalar yaratan kardeşler" programının yapım şirketi olan Mango Excellent Media da hisse değerlerini yükseltti.

Bu başarı, günümüz toplumunda büyük baskılarla karşılan kadınların derinleşen kaygıları ile yakından bağlantılı. Çinli kadınların daha iyi bir yaşam sürme özleminin 30'lu yaşlarda daha da yoğunlaştığına inanılıyor. Cilt bakım ürünlerinin yardımı ile yaşam tarzının geliştirileceği yönündeki propaganda ve cezbedici reklamlar kadınlar üzerinde daha da fazla baskı yaratıyor.

Çin'de kadınlar mezuniyetlerini takip eden yıllar boyunca çalışıp 30 ve üzerine çıktıkça sosyal statü merdivenlerini tırmanmak için daha hırslı hale geliyor. Buna karşın gelirlerini artırmak için sınırlı kanalla iş yerlerindeki acımasız rekabet ve ağır iş yükünden kaynaklanan sağlık sorunları reklamların dışındaki hayatın gerçekleri. İşte "Otuz Hariç Hiçbir Şey" dizisi kadınlar bu gibi sorunlarını ekranlara taşıyarak ses getiriyor.

“EVDE KALMA” YAŞI

Daha güçlü bir harcama gücü elde etme arzusundaki kadınlar 30'lu yaşlarında evlenmeleri için muazzam bir baskı hissediyor. Çin'de 27 yaşından sonra evlenmeyen kadınlara "evde kalmış" gözüyle bakanlar hâlâ var. Bekar bir kadın yüksek kaliteli eğitim alsa ve büyük başarılar kazansa bile evlenmediği zaman tüm kazanımları gölgede kalıyor.

"Dalgalar Yaratan Kız Kardeşler" dizisi ise gelenekten genç kızların hayatını aktaran yapımlardan farklı olarak olgun kadınların iradesine odaklanıyor. Televizyonlar güzel ama naif kadınlarından bağımsız ve güçlü kadınların rolüne odaklanan yapımlar kamuoyundaki değişimi yansıtmakta.

Gazetenin yorumunda şu ifadeler yer alıyor:

“Endişeleri, sosyal rolleri ve önemleri düşünüldüğünde 30 ve civarındaki kadınların daha iyi anlaşılması gerekiyor. Gerçekten de ekranlarda 30 yaşlarındaki kadınların psikolojisine, talep ve tepkilerine derinlemesine inmek için hala büyük potansiyel var. Bahsi geçen iki yapım bunu rahatlıkla ispat ediyor.”

Kadınların sorunları derken, iki ülkede ne kadar farklı konular var, değil mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar