Çinliler, ABD’den Yanıt Bekliyor

Bir tarafta salgına karşı mücadele sürerken, diğer tarafta bu konuyla ilgili siyasi mücadele de devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü Sekreteryası kısa süre önce yeni koronavirüs (COVID-19) salgınının kaynağının aydınlatılmasına yönelik çalışmalarda dikkate alınacak yeni planı açıkladı. Bu plan, Çin dahil birçok ülkenin tutumuyla bağdaşmıyor. Çin Uluslararası Radyosu’na göre, şimdiye kadar  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus’a mektup yazarak salgınının kaynağının siyasileştirilmesine karşı çıkan ülke sayısı 55’e yükseldi.

Çin basınındaki haberlerde Çin’in salgın hakkında DSÖ’ye en erken rapor sunan ülke olduğu ve bununla beraber salgının kaynağının aydınlatılması konusunda hep açık ve şeffaf bir tutum sergilediği hatırlatılıyor. Hatta Çin, DSÖ uzmanlarını iki kez araştırma yapmaya davet etti. Uzmanlar, ziyaretlerinde Wuhan Viroloji Enstitüsü dahil birkaç biyoloji laboratuvarını ziyaret etti ve Çinli personelle kapsamlı ve içten bir şekilde bilgi alışverişinde bulundu. Yabancı uzmanlar, ziyaretle ilgili değerlendirmelerinde “Gitmek istediğimiz her yere gittik ve görüşmek istediğimiz herkesle görüştük” ifadesini kullandı.

ABD’YE SORULAR

Diğer yandan, salgınla mücadele konusunda dünyanın en başarısız ülkesi olan ABD, uluslararası toplumda kuşku ve yoğun tepkiye yol açan birçok konu ile bağlantılı. Ayrıca tespit edilen toplam vaka ve ölümlerin sayısı bakımından ABD dünyada ilk sırada. Çin kamuoyuna göre, bu nedenle salgının kaynağını aydınlatma çalışmalarının odağı şimdi de ABD olmalı.    

Sorular ardı ardına geliyor. ABD’deki biyolojik silah üretim üssü Fort Detrick Laboratuvarı 2019 yılının Temmuz ayında neden birdenbire kapatıldı? Laboratuvarın kapatılmasının, ABD’de meydana gelen elektronik sigara hastalığı dahil solunum yolu hastalıklarıyla bir alakası var mı? Uluslararası toplumun ileri sürdüğü söz konusu sorulara ABD’den hâlâ cevap gelmedi.

750 BİN İMZALI MEKTUP

ABD’den cevap bekleyenlerin başında Çin halkı geliyor. Zira bu konuda ABD tarafından yoğun bir saldırıya maruz kaldılar. Yaklaşık 750 bin Çin vatandaşının imzasını taşıyan bir mektup Global Times gazetesinin internet sitesinde yayımlandı. Mektupta, ABD’den COVID-19 salgınının kaynağına ilişkin araştırmalar konusunda üzerine düşeni yapması istendi ve ABD’deki Fort Detrick başta olmak üzere tüm viroloji laboratuvarlarının soruşturulması gerektiği bildirildi.

Yine Çin basınına göre, artık ABD’nin uluslararası toplumun çağrısına uygun bir cevap vermesi ve DSÖ uzmanlarını araştırma yapmak üzere bir an önce davet etmesi gerekiyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar