İklim Değişikliğinde Çok Taraflılık ve Ciddiyet

Dünya pandemiyle mücadele ederken liderler bir başka küresel sorunun çözüm yolları için video konferans yoluyla bir araya geldi. Bu da acil ve yakıcı bir sorun, üstelik aşı ve ilaç gibi çaresi de yok: İklim krizi.

Amerika Birleşik Devletleri tarihindeki en düşük sıcaklık rekorunu görürken, Avustralya son 60 yılın en kötü selini, Japonya nadir görülen 2 metrelik kar yüksekliğini gördü. 2020, dünyadaki en sıcak üç yıldan biriydi.

Bu konu salgından çok daha fazla uluslararası işbirliğine ihtiyaç duyuyor. ABD’den Biden yönetiminin göreve gelmesi ve ülkenin Paris iklim anlaşmasına dönmesiyle, büyük ülkeler arasında işbirliği zemini yeniden oluştu. Çin basınına göre, Biden yönetiminin Çin’i ziyaret eden ilk üst düzey yetkilisinin, Başkan’ın iklim özel elçisi John Kerry olması şaşırtıcı olmasa gerek.

GERİLİMİN ORTASINDA İŞ BİRLİĞİ

Çin'in iklim özel elçisi Xie Zhenhua ve ABD Başkanı'nın iklim özel elçisi John Kerry, 15-16 Nisan 2021'de Shanghai’da görüşerek iklim kriziyle ilgili konuları ele aldı. Görüşmenin ardından ortak bildiri yayınlandı. Dünyanın en büyük iki sera gazı yayıcısının iklim konusunda ortak bildiri yayınlayabilmiş olmaları büyük önem taşıyor. Çin basını bunu “Çin ve ABD bu konuda dünyaya örnek oluşturacak ve diğer ülkeleri cesaretlendirebilecek adımlar atmak durumunda” diye duyurdu.

John Kerry’nin Seul'de yaptığı açıklaması bölgede yankı yaptı. Kerry, “Diğer konuları uzak tutmaya çalışmak bizim için çok önemli, çünkü iklim dünyanın pek çok farklı yerinde bir ölüm kalım meselesi haline geldi” dedi ve ekledi: "Yapmamız gereken, gerçekten bir araya gelebileceğimizi, oturabileceğimizi ve bazı şeyler üzerinde yapıcı bir şekilde çalışabileceğimizi kanıtlamak."

ÇİN-ALMANYA-FRANSA GÖRÜŞMESİ

Çin, Avrupa ülkeleriyle de iklim konusunda masaya oturuyor. Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Fransız mevkidaşı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'le kısasa süre önce yaptığı görüşmede, Çin'in iklim değişikliğiyle başa çıkmak için Fransa ve Almanya ile işbirliğini güçlendirmeye istekli olduğunu söyledi.

İnsanlığın bu ortak sorunu karşısında Çin, Fransa ve Almanya sesini en çok yükselten ülkeler olarak öne çıktı. 2020'den bu yana, Çinli ve Fransız liderler arasında iklim konusunda dünyaya 6 çağrı yapılırken, Çinli ve Alman liderler arasında 5 kez çağrı yapıldı.

Xi’nin bu görüşmede söylediği şu sözler Beijing’in konuya yaklaşımının özeti olarak değerlendirildi: “İklim değişikliğine yanıt vermek tüm insanlığın ortak meselesidir ve jeopolitik bir pazarlık çipi, diğer ülkelere yönelik saldırılar için bir hedef veya ticaret engelleri için bir bahane olarak kullanılamaz.”

Çin, Fransa ve Almanya'nın kendi aralarındaki görüşmenin İklim Liderler Zirvesi'nden önce toplanmasına dikkat çekildi. Çin basınında, bu üç ülkenin koordineli konumlarının İklim Liderler Zirvesi'nin insanların dikkatini başka yönlere çevirmek yerine Paris Anlaşması'nın uygulanmasına odaklanmasına yardımcı olacağı yorumu yapıldı.

ABD’NİN SİCİLİ

ABD'nin yeni dönemde küresel iklim eylemini teşvik etmek için daha fazlasını yapması bekleniyor. Ancak Çin basınında ABD’nin bu konudaki sicilinin pek iç açıcı olmadığına işaret ediliyor. ABD’nin iklim konusundaki hareketsizliği, bazı ülkelerin iklim değişikliğiyle başa çıkma çabalarını da ortadan kaldırdı.

1992'de Amerika Birleşik Devletleri, imza sahiplerinin sera gazı emisyonlarını azaltma yükümlülüğünü üstlenmesini gerektiren Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’ni onayladı. Ancak o zamandan bu yana geçen 15 yılda ABD emisyonları hala hızla artıyor. 2010 yılında Amerika Birleşik Devletleri, 2020 yılına kadar 2005 sera gazı emisyonları temelinde ekonomi genelinde emisyonları yüzde 17 azaltmayı taahhüt etti, ancak bu hedefin yüzde 60'ına bile ulaşamadı.Amerikan yönetimi daha önce defalarca geri adım attı. 1998'de Clinton yönetimi Kyoto Protokolü’nü imzaladı; 2001'de Bush yönetimi geri çekildi. 2016'da Obama yönetimi Paris Anlaşması’nı imzaladı; bir yıl sonra Trump yönetimi anlaşmadan çekildi. Washington şimdi Biden’la sürece geri döndü. Çin Medya Grubu, “Böyle sık sık "yan çizen" bir ülkeyle nasıl işbirliği yapılabilir?”diye soruyor.

Biden yönetimi iddialı söylemle iklim konusunda liderliğe soyunmuş bir ülke imajı vermeye çalışıyor. Ancak gün somut adım atma günü.

Önceki ve Sonraki Yazılar