İtibar Suikasti

İç siyasi tartışmalarda hedefe alınan kişinin yayınlanan haberlerle itibar suikastine uğradığını çok sık gördük. Koronavirüs salgını bu uygulamalara yeni bir boyut getirdi. Artık kişiler değil, ülkeler hedef alınıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) en yüksek karar alma organı olan Dünya Sağlık Asamblesi’nin 73’üncü toplantısıyla ilgili haberlerden birkaç örnek verelim:

- Çin’e karşı 120 ülkeden imza (Hürriyet-Dünya sayfası manşeti)

- Çin’den hesap sorma zamanı (Karar-İlk sayfa manşeti)

- Çin dünyaya yalan söyledi (Yeni Şafak)

Karar gazetesi manşetten sonra devam ediyor:

“300 binden fazla insanın hayatına mal olan virüsü örtbas eden, gerçek verileri saklayan Pekin’e karşı dünya en ciddi adımı atıyor. 119 ülkenin imzasını taşıyan ve Çin’e soruşturma başlatılması çağrısını içeren dosya DSÖ’nün en üst organı olan Sağlık Kurulu’nun masasına kondu. Bugüne kadar Pekin’in arkasında duran Rusya’nın onayı da dönüm noktası oldu.”

Süslü ifadeler “operasyonel” haberlerin vazgeçilmez unsurudur, ayrıca cehaleti kapatmaya da yardımcı olabilir. Öncelikle şunu söyleyelim, bu kararı destekleyen 119-120 ülkeden biri Çin. Konu ise Çin’e soruşturma açılması değil, virüsün kaynağı konusunda “bağımsız araştırma” yapılması.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian'a göre, Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) kilit liderlik rolü oynamasını destekleyen karar taslağında DSÖ üyesi ülkelerin ayrımcılık ve damgalamayı önlemeleri, yanlış bilgilere engel olmaları, teşhis araçları, teşhis yöntemleri, ilaçlar ve aşılar, viral hayvanların kaynaklarıyla ilgili araştırma ve geliştirme çalışmalarındaki iş birliğini güçlendirmeleri, ayrıca DSÖ'nün salgına müdahale çalışmalarına uygun bir zamanda değerlendirme yapılması çağrısında bulunuyor.

Öte yandan, Çinli yetkili Dünya Sağlık Asamblesi'nde tartışılan Covid-19 salgını hakkındaki karar taslağının daha önce Avustralya tarafından önerilen salgın hakkında sözde "bağımsız uluslararası inceleme"den tamamen farklı olduğunu da vurguladı.

Avustralya Dışişleri Bakanı Marise Payne yaptığı açıklamada, birçok ülkenin AB'nin Dünya Sağlık Asamblesi'nde önerdiği salgın hakkındaki karar taslağını desteklemesinin, Avustralya'nın ortaya koyduğu "bağımsız uluslararası incelemenin" önemini gösterdiğini ileri sürmüştü.

Buna değinen sözcü Zhao, "Karar taslağı, derhâl sözde incelemeyi başlatmak yerine uygun bir zamanda değerlendirmeyi başlatma önerisinde bulunuyor. Karar taslağı aynı zamanda DSÖ'nün kilit liderlik rolünü teyit ederek DSÖ koordinasyonu altında uluslararası sağlık alanında öğrenilmesi gereken derslerin gözden geçirilmesi talebinde bulunuyor. Bu herhangi bir ülkeyi amaçlayan bir soruşturma anlamına gelmiyor. Avustralya tarafının karar taslağının orijinal metni dikkatlice okuması tavsiye edilir." diye konuştu.

Çin’de yayımlanan Global Times gazetesinin yorumunda şu sözlere yer verildi:

“Çin tarafından sağlanan alternatif yardım modellerine karşı dikkat kesilen ABD ve medyası çifte standartlarını ve "Önce Amerika" sloganında hayat bulan bencilliklerini yansıtmak için itibar suikastlarına başvurabilir.”

Önceki ve Sonraki Yazılar