Sıfır Noktası” Uzlaşması

Salgın ortaya çıktıktan sonra aylarca gazeteler, televizyonlar bu konuyla ilgili haberlerine “Çin’in Hubei eyaletinin Wuhan şehrinde ortaya çıkan yeni koronavirüs salgını” ifadesiyle başladı. Medyaya organları bunu bir kuralmış gibi sıkı sıkıya uyguladılar. Aslında bu sorumluluğu Çin’e yıkma çabasının bir parçasıydı. Basın organları kısa süre önce benzer bir uygulamayı yine sayfalarına, ekranlarına taşıdılar. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) heyetinin Wuhan’a gitmesiyle ilgili olarak gazetelerin neredeyse tamamı “DSÖ heyeti salgının sıfır noktasında” ifadesini kullandı. Burada Milliyet gazetesini ayrı tutalım, zira gazete “Kovid’in görüldüğü ilk yer” başlığını kullandı. Doğrusu da buydu. Bu arada Çin karşıtlığını görev edinen gazetelerde “DSÖ heyetinin Wuhan’da engellerle karşılaştığı iddia ediliyor” şeklinde haberler yer aldı. Kim iddia ediyor? Belli değil.

DSÖ’nün Wuhan’a gönderdiği ekibin üyelerinden Vladimir Dedkov, COVID-19 virüsünün kaynağının Wuhan’daki Huanan Su Ürünleri Pazarı olduğuna dair olgu ve kanıtların bulunmadığını söyledi. Vladimir Dedkov, “Pazara gittik. Çin’deki hijyen kurallarını pek bilmiyorum ancak bu pazarın küçük ve sıkışık olması dikkatimi çekti. Virüsün kaynağının orası olduğuna dair olgu ve kanıtlar yok, başka bir yerde de ortaya çıkmış olabilir. Ancak, hijyen kurallarına uyulmaması halinde bu pazarda virüsün yayılması için bütün koşullar mevcut olabilir diye düşünüyoruz.” dedi.

DSÖ uzman ekibi Wuhan Viroloji Enstitüsü’nü ve enstitüde yer alan P4 laboratuvarını da ziyaret etti. Dedkov, “Ekibimiz bu tesisi ziyaret etti, burada meslektaşlarımızla görüştük ve çalışma prosedürlerini inceledik. Bir şeylerin bu laboratuvardan sızabileceğini hayal dahi edemiyorum” diye konuştu.

Özetle, virüsün kaynağı bilimsel olarak tespit edilmedi, tespit edilmesi de yıllar sürebilir.

BBC YAYINLIYORSA DOĞRU MU?

Bu arada aralarında BBC’nin de bulunduğu Batılı yayın kuruluşlarının Çin’e yönelik “eleştirel” haberleri hız kesmeden devam ediyor. Bu haberler özellikle Uygur konusuna yoğunlaşıyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, ABD ve Batı’daki bazı Çin karşıtı güçlerin Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi hakkında çok sayıda sahte yayınlar ürettiğini ancak “yalanların bin kez tekrarlansa da gerçek olmayacağını” söyledi. Wang Wenbin, dünyadaki çoğu insanın tarafsız ve adil bir şekilde Xinjiang’daki kalkınma başarılarına ve Çin’in Xinjinag politikasına bakabileceğini inandıklarını ifade etti.

BBC’de yer alan haberlere de değinen Çinli yetkili şöyle konuştu:

“Bazı insanların gözünde, BBC tarafından yayınlanan haberler mutlaka gerçektir, Xinjiang’da mutlaka kötü şeyler meydana gelir. Bunlar gerçeklere aykırıdır. ABD’ye sormamız lazım: Çin’e karşı suçlamalarda ne gibi somut kanıtlarınız var? Eğer varsa lütfen ortaya koyun! ABD’yi asılsız suçlamaları ve artniyetli söylemleri bırakmaya çağırıyoruz.”

Önceki ve Sonraki Yazılar