Uluslararası Çay Günü

Genelde elimizden kayıp giden değerler için günler düzenleniyor. Bu yıl 21 Mayıs’ta ilk kez Birleşmiş Milletler (BM) tarafından belirlenen "Uluslararası Çay Günü" kutlandı. Hep çay ile kahve arasında bir mücadele olduğunu düşündüm. Bu mücadele ekonomik ve kültürel alanlarda sürüyor.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, ilk Uluslararası Çay Günü vesilesiyle bir kutlama mesajı yayımladı. Mesajında çayın Çin'den çıkarak tüm dünyaya yayıldığına dikkat çeken Xi, BM'nin bu özel günü belirlemesinin, uluslararası toplumun çaya verdiği değeri yansıtmanın yanı sıra, çay endüstrisinin kalkındırılması ve çay kültürünün geliştirilmesi için büyük önem taşıdığını ifade etti. Çin lideri, çay üretimi ve tüketimi açısından büyük bir ülke olan Çin'in, diğer taraflarla birlikte küresel çay endüstrisinin sağlıklı ve sürekli gelişimini ilerletmeye, çay kültürünün kaynaşmasını derinleştirmeye devam edeceğini belirtti.

Dünyada çay üreten ülke ve bölgelerin sayısı 60'ı, çay tüketen nüfus da 2 milyarı aştı. BM Genel Kurulu Aralık 2019'da, her yılın 21 Mayıs gününün Uluslararası Çay Günü olarak kutlanması kararı aldı. Bu yıl ilk kez kutlanan Uluslararası Çay Günü'nde, Çin Tarım Bakanlığı, BM Gıda ve Tarım Örgütü ile Zhejiang eyalet hükümeti internet üzerinden "Çay ve Dünya" konulu bir dizi etkinlik düzenlendi.

ÇAYIN TARİHİ

Dünyadaki çayla ilgili tüm belgelerde Çin'in çayın memleketi olduğu ve dünyadaki tüm çayın doğrudan veya dolaylı olarak Çin'den geldiği açıkça kaydediliyor. Çin'in doğa arkeolojisine göre, Çin'in Zhejiang eyaletinde yer alan Yuyao kentindeki Tianluo Dağı çevresindeki alanlarda 6000 yıl önce çay yetiştirilmeye başlandı. "Çin Çay Kitabı"na göre çay Tang Hanedan döneminde (MS 805) Japonya'ya tanıtıldı; Ming Hanedanı ( 1405-1433)  döneminde amiral Zheng He, Pasifik ve Hint okyanusları sularında yedi sefer yaparak Güneydoğu Asya kıyıları ve Hint Okyanusu boyunca 37 ülke ve bölgeye çayı götürdü. 1516'da Portekizli denizciler Çin'den Avrupa'ya çay götürdüler. 1567'de çay Orta Asya'dan Rusya'ya gönderildi. 1606'da Hollandalılar Makao'dan çay satın alarak ülkelerinde çayı satışa çıkardılar. 1662'de siyah çay, Portekiz Prensesi Catherine'in asil çeyizlerinden biri olarak İngiltere'ye götürüldü ve ardından "güneş batmayan imparatorluk" olarak anılan İngiltere’nin ayak izlerini takip ederek dünyaya yayılmaya başladı.

Avrupa ve Amerika pazarlarında insanların görebileceği çay türleri tek düzedir ve çeşitlerin yüzde 90'ı siyah çaydır. Ancak çayın memleketi olan Çin'de şu anda 6000'den fazla çay çeşidi bulunmaktadır. Pek çok çay çeşidi ile karşı karşıya kalan Çinli çay müdavimleri, çay yapım sürecinde esas olarak fermantasyon yöntemini kullandılar. Çay yapanlar, çay yapraklarında sihirli değişiklikler meydana getiren fermantasyondan tam anlamıyla yararlanıp çay yapraklarındaki çeşitli besin maddelerinin dışardan gelen sakkaromiset mayalarla enzimatik oksidasyon reaksiyonuna girmesini sağladılar. Böylece renk, aroma, tat ve çay suyunun rengi bakımından altı farklı çay türü ortaya getirildi.

ÇAY ÇEŞİTLERİ

Bu alt sihirli çay çeşidi, insanların damak tadına ve duygularına son derece güzel hisler katar. Bunların karakteristik özellikleri şunlardır: 1- Fermente edilmemiş yeşil çay: Bahar tarlasındaki genç bir kız gibi taze ve hoş. 2- Mikro fermente edilmiş sarı çay: Çay suyunun rengi açıktır, tatlıdır, evlenmeye tutkulu bir kız gibi sevimlidir. 3- Hafif fermente edilmiş beyaz çay: Ot kokusu ve yoğun tadı vardır, özgün vasıflar taşıyan Pamuk Prenses gibidir. 4- Yarı fermente edilen oolong çayı: Güzel kokulu ve tatlıdır, tıpkı evliliğe yeni girmiş genç bir kadın gibidir. 5- Tamamen fermente edilmiş siyah çay: Çay suyu yumuşak ve lezzet doludur, yetenekli, hoşgörülü ve koordine edici bir kadın kahya gibidir. 6. Derinlemesine fermente edilmiş koyu çay: Sofistike ve otoriter bir kadın politikacı gibidir, yoğun çay suyu ve zengin tadı vardır. 

Yukarıdaki altı çeşit çayın, insan vücudundaki birden fazla organizma üzerinde düzenleme ve sağlığı koruma konusunda kendilerine özgü işlevleri vardır. Bu, Çin çayının büyüsü ve benzersizliği olarak kabul ediliyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar