Virüs Olmadı, Roket Verelim!

Bazı çevrelerin uzmanlık alanı dünyadaki her gelişmeyi Çin düşmanlığına çevirmek herhalde. Kaynağı bilimsel olarak kesinlik kazanmasa da koronavirüsün ilk kez Çin’de görülmesinden ABD’de yaşayan Asya kökenliler bile “sorumlu” tutulmuştu. İşin ciddiyeti anlaşıldıkça yarasa muhabbetleri de güncelliğini yitirdi.

Geride kalan haftanın “geyik muhabbeti” ise Çin’in taşıyıcı roketiyle ilgiliydi. Her akşam her konuda uzman çıkarak televizyon kanallarımız uzay uzmanlığında da zorlanmadı.

Çin’in uzay istasyonunun çekirdek modülü "Tianhe", 29 Nisan’da ülkenin güneyindeki Hainan eyaletinde yer alan Wenchang Uzay Fırlatma Merkezi’nden Uzun Yürüyüş-5Btaşıyıcı roketiyle fırlatıldı. Tianhe, 16,6 metre uzunluğa, 4,2 metre maksimum çapa ve 22,5 ton kalkış kütlesine sahip. T şeklindeki uzay istasyonunun insanlı uzay araçları ve kargo araçlarıyla kenetlenmesiyle toplam ağırlığının yaklaşık 100 ton olacağı aktarıldı. Alçak yörüngede 340 ila 450 kilometre irtifada faaliyet gösterecek istasyonun tasarım ömrü ise 10 yıl olarak belirlendi.

Uzay istasyonunun çekirdek modülünün fırlatılmasıyla birlikte Çin’in insanlı uzay projesi üçüncü aşamaya girdi. Önümüzdeki iki yıl Çin’de uzay çalışmalarının yoğun şekilde devam edeceği kaydedildi.

Gürültü taşıyıcı roketin enkazıyla ilgili olarak çıktı. Oysa roket kalıntılarının Dünya’ya dönmesi “normal” bir durum. Ancak bazı kanallar ve sosyal medya işin suyunu çabuk çıkardı. “22 tonluk roket, Türkiye’ye hatta İstanbul’a düşecekti”. “Başımıza düşecek” diyenler de oldu.

“BATI’NIN UYDURMASI”

Çinli uzay araştırmacıları Çin basınına, Çin uzay istasyonunun ilk bölümünü yörüngeye gönderen Uzun Yürüyüş -5B Y2 taşıyıcı roketinin enkazının uluslararası sulara düşme ihtimalinin yüksek olduğunu ancak insanların endişelenmesine gerek olmadığını söyledi. Çinli uzmanlara göre, Dünya'ya düşen enkaz, havacılık alanında yaygın bir durum. Pentagon’un, roket enkazının "yerleşim bölgelerine çarparsa hasara yol açabileceğini" iddiası, Batı'nın uydurmasından başka bir şey değil.

Aerospace Knowledge dergisinin baş editörü Wang Ya’nan, düşen roket kalıntılarının gelişiminin, Çin’in uzay yetkilileri tarafından ilk roket tasarım aşaması ile fırlatma yeri seçiminden roketin kalkış durumu ve yörüngesine kadar dikkatle değerlendirildiğini belirtti. Wang, Global Times’a verdiği demeçte, “Enkazın çoğu, Dünya atmosferine yeniden giriş sırasında yanacak ve yere düşebilecek çok küçük bir kısım bırakacak. Bu da potansiyel olarak insan faaliyetlerinden uzak alanlara veya okyanusta inecektir.” dedi. Wang ayrıca roket ağırlıklı olarak hafif malzemelerden yapıldığı için atmosferdeki yoğun hava tarafından kolayca yakılacağını da anlattı.

“ÇİN UZAY TEHDİDİ ESKİ NUMARA”

Havacılık uzmanı ve TV yorumcusu Song Zhongping, Çin'in uzay izleme ağının roketin uçuş rotası kapsamındaki alanları da yakından izleyeceğini ve geçen gemilere herhangi bir zarar gelmesi durumunda gerekli önlemleri alacağını vurguladı.

“ Uzun Yürüyüş-5B Y2 roketi tarafından kullanılan yakıt çevre dostu ve enkaz okyanusa düşerse su kirliliğine neden olmayacak.” diyen Song, Global Times’a şunları söyledi:

"Sonuç olarak, bu bazı Batılı güçler tarafından benimsenen sözde 'Çin uzay tehdidinin' bir başka abartısı. Gergin olunan her dönemde, Çin'de teknolojik gelişmeleri gördükleri zaman karşı taraftakiler tarafından kullanılan eski bir numara, denilebilir. Çin uluslararası topluma karşı açık ve şeffaf olduğu sürece, bu tür söylentilerin asılsız olduğu ortaya çıkıyor.”

Önceki ve Sonraki Yazılar