Yalan Haber Üretme Sistemi

Bir YouTube kanalı iki gazeteci ve bir sözde Çin uzmanı oturmuş Çin’i ve Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’ni konuşuyorlar. Gazeteciler Çin’de, uzmanımız da Xinjiang bölgesinde hiç bulunmamış. Kaynakları New York Times, BBC, Guardian, bu medya organlarını yönlendiren kurumların başında CIA kontrolündeki merkezi Washington’da bulunan Küresel Politika Merkezi (Center for Global Policy) geliyor. Sistem böyle çalışıyor, merkez. Bir rapor hazırlıyor, malum gazeteler veya medya organları yayınlıyor, ülkemizdeki belli gazeteler, internet sitelerine sözde Çin uzmanları yalan kervanına katılıyor.

Küresel Politika Merkezi, en son Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nde 500 binden fazla insanın her yıl pamuk toplamak için zorla çalıştırıldığını iddia eden bir rapor yayınladı. Rapora göre, Çin'de pamuk toplama çalışmalarının çoğu "zorunlu çalıştırma" yoluyla gerçekleştiriliyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin bu konuyla ilgili olarak, Çin’in sözde “zorunlu çalıştırma” konusundaki tutumunu yineleyerek, ABD yönetimi tarafından kurulan aşırı sağcı örgütün üyesi olan Adrian Zenz’in uydurduğu yalanların tamamen asılsız olduğunu belirtti.

Çin basınına göre, “ABD İstihbarat Teşkilatı’nın kontrolü altında kurulan Çin karşıtı araştırma kurumlarının omurgası olan Adrian Zenz, durmaksızın Çin karşıtı söylentiler uydurmak ve Çin'e iftira atmakla geçimini sağlamaktadır. Adrian Zenz’in yazdığı sözde raporlar hiçbir güvenilirlik, akademik değer ve etiğe sahip değildir.”

YALANLARIN KAYNAKLARI

CRI, Adrian Zenz’in uydurduğu yalanların kaynaklarını şöyle sıraladı:

- Sahte rakamlar: Kısa süre önce, Adrian Zenz, sözde "Çin hükümeti Xinjiang’da zorunlu kısırlaştırma uyguluyor" diye uydurma bir rapor yayınlayarak "2018'de Çin'de yeni artan Radyoimmün testlerinin (RIA) yüzde 80'inin Xinjiang’da meydana geldiğini" iddia etti. Ancak gerçek şu ki Çin Ulusal Sağlık Komisyonu'na göre, 2018'de Xinjiang’deki yeni çıkan RIA sayısı ülke toplamının yalnızca yüzde 8,7'sini oluşturuyor.

- Yoktan bir şey yaratmak: Bu rapor, yasa dışı doğum yapanların mesleki eğitim merkezlerine gönderildiğine ilişkin sözde bir liste uydurdu. Ama gerçek şu ki, bu listedeki insanların çoğu Karakaş ilçesinde normal bir yaşam sürdüren sakinler. Sadece aşırı dini düşüncelerden etkilenen ve küçük suç eylemleri olan çok az sayıda insan, yasalara uygun olarak mesleki eğitim merkezine alınıyor.

- Şaşırtıcı spekülasyon: Adrian Zenz, raporda Çin hükümetinin çocuk doğurmuş Uygur kadınları üzerinde doğum kontrolünü zorunlu kıldığını kanıtlamak amacıyla Xinjiang’da yerel etnik azınlık kadınların aşırı derecede denetlendiğini iddia etti. Ancak raporunda, Uygur kadınlarının doğum yaptıktan sonra kontrasepsiyon için RİA kullanma tercihinin hükümet tarafından zorunlu bir davranış olduğunu destekleyen hiçbir kanıt yok.

Çin basını, “tüm bu yalanlar, sadece Adrian Zenz gibi Çin karşıtı akademik araştırmalar yapan insanların aldatma yöntemlerine aittir. Gerçeklere saygı duyan herkes bu yalanları kolayca ayırt edebilir” diyor.

Gerçek ve gerçeğe saygı; sanırım en kritik iki kavram.

Önceki ve Sonraki Yazılar