Alaşehir'de Neler Oluyor? Dilekçenin Akıbeti Ne Olacak?

“Alaşehir’de Neler Oluyor?” diye sorduğum dünkü yazımın ardından Alaşehir’de bazı gelişmeler yaşandı.

Öncelikle konu ile ilgili iki müfettiş görevlendirildiği haberini aldık. Yani dilekçede bahsedilen olay araştırılmaya başlandı.

Bu bizleri mutlu eden bir gelişme tabii ki.

Ancak bu durum herkesi mutlu etmemiş olacak ki dilekçede adı geçen amir, sabahın çok erken saatlerinde, biri Salihli’den her gün beraber yolculuk ettiği, diğeri Milli Eğitim’de şef olan kendisine oldukça yakın çalışma arkadaşlarının da içinde bulunduğu 4 kişiyle birlikte ACİL toplantı yapmışlar.

Bunun yanında dün sorularımızı yönelttiğimiz Alaşehir Kaymakamı Sayın Abdullah Uçgun Bey ile de görüşme şansı buldum. Sorularımıza verdiği cevaplardan dolayı kendisine teşekkür ediyorum.

Öncelikle dilekçelerin durumu ile ilgili bilgi aldım.

Kaymakam Bey’in söylediği “Dilekçenin hangi tarihte bize ulaştığını tam hatırlamıyorum ancak bize bir dilekçe geldiği zaman ivedilikle işleme konur. Eğer konu buradan yani Alaşehir’den çözülebilecek gibiyse buradan, değilse ilden konunun araştırılması ile ilgili ilden müfettiş istenir.” cümlesi aslında çok önemli bilgileri bize aktarıyor.

Alaşehir Kaymakamı Sayın Abdullah Uçgun’un bilgilendirmesi sonrası merak ettiğim noktalar şunlar:

- Kaymakam Bey dilekçelerle ilgili hemen işlem yaptığına ve ilgili yerlere bilgi gönderdiğine göre öğretmen hanım neden 3 dilekçe yazdı?

- Öğretmen hanımın önceki 2 dilekçesiyle ilgili İl Milli Eğitim’den veya Valilikten neden herhangi bir işlem başlatılmadı?

- İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bu olayla ilgili bilgi gittiğine göre soruşturma neden yapılmadı ya da yapılması geciktirildi?

- Valiliğe olayla ilgili bilgi gittiğine göre Valilik neden herhangi bir aksiyon almadı?

- “Bireylerin ve tüzel kişilerin, kendileriyle veya kamuyla ilgili, dilekçeyle usulüne uygun bir şekilde yaptıkları başvuruların idarece geciktirilmeksizin en kısa sürede cevaplandırılması yasal bir zorunluluktur. Yetkili idarî makam tarafından, bu şekilde yapılan başvurularla ilgili olarak, yapılmakta olan işlemin safahatı veya sonucu hakkında dilekçe sahiplerine en geç otuz gün içerisinde gerekçeli olarak cevap verilecektir. İşlem devam ediyorsa, sonucu hakkında ayrıca bilgi verilecektir.”

Yukarıda yazılı Başbakanlık Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü’nün 2004/12 sayılı genelgesinde açıkça belirtmesine rağmen Valilik başvuru sahibi öğretmen hanıma neden herhangi bir bilgi vermedi?

- Kaymakam Bey bu konuyla ilgili üzerine düşeni yaptığına göre görevini yapmayanlar kim?

- Bu dilekçelerin “Sümenaltı” edilmesi gibi bir görev ihmali durumu ya da “Dilekçe Hakkının Kullandırılmasının Engellenmesi Suçu” söz konusu mu?

- “Dilekçe Hakkının Kullanılmasının Engellenmesi” suçu, şikayete tabi suçlar arasında yer almadığından Alaşehir Savcılık Makamı tarafından re’sen bir soruşturma açılacak mı?

Bu soruların ardından, konuyla ilgili görevlendirilen; biri Sarıgöl Belediye Başkan Yardımcısının eşi olan iki müfettişimizin yapacağı soruşturmanın sonucunu merakla bekliyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar