Bizde işler böyle yürü(mü)yor!

Turizm acentası sahibinden turizm bakanı, özel hastane sahibinden sağlık bakanı, özel okul sahibinden eğitim bakanı, damattan ekonomi bakanı…

Cumhurbaşkanlığı kabinesi açıklandığında apışıp kalmıştık bu iş nasıl olacak diye.

Nasıl olduğunu geçen 2 yıl bizlere gösterdi.

Turizm Bakanımız sayın Nuri Ersoy’un büyük bir turizm acentası sahibi olduğunu bilmeyeniniz yoktur sanırım.

Sağlık Bakanımız sayın Fahrettin Koca da biliyorsunuz büyük bir özel hastane sahibi.

Hakkını yemeyelim sağlık bakanımız Pandemi sürecinde ciddi bir efor ve çaba sarfetti hala da sarfediyor.

Bu çabayı sarfederken ve sayın Cumhurbaşkanı “Salgın sürecinde alınan tedbirleri bilimin ışığında, bilim kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda alıyoruz” derken…

Salgın hızla yayılmaya devam ediyor biz ise hala çocuklarımızı okula gönderecek miyiz ? Göndermeyecek miyiz ? sorusuna kafa yoruyoruz.

Sahiller tıka basa dolu, AVM’ler açık, düğünler, kına, sünnet törenleri hala yapılabiliyor, e düşünmeye gerek yok zaten açıverin okulları yahu !

“Zaten bulaşıyor bulaşacağı kadar” diye düşünmüyor muyuz?

Yazık gerçekten çok yazık. Özellikle başından bugüne kadar özveriyle gece-gündüz durmaksızın emek veren sağlık çalışanlarımıza yazık. Onların tüm emekleri sadece bir düğün töreniyle heba olup gidiveriyor.

Bu yaz sıcağında sadece bir maske takmaya bile bin türlü bahane üretirken insanlar, sağlık çalışanları ise “Aman hasta olmayayım çünkü hastalarımı sağlığına kavuşturmak zorundayım” diyerek 24 saat boyunca giydikleri tulum ve taktıkları maskenin etkisiyle sırılsıklam ter dökerek ayakta kalmaya çalışıyor. Yazık kardeşim yazık.

Hatırlayın Pandemi sürecinin başlarında sağlık çalışanlarına salgın dönemi ile ilgili bazı iyileştirmeler yapılması konusunda hazırlıklar bulunduğunu söylemişti sayın Sağlık Bakanımız. Hani nerede peki ? Aylardır canla başla çalışan sağlıkçılarımıza bu da mı çok görülüyor ?

Peki ya Milli Eğitim Bakanına ne demeli ?

Uzaktan eğitime devam edilmesi nedeniyle özel okulların ücret iadesi yapıp yapmayacağıyla ilgili kesin bir bilgisi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın kesin bir iradesi olduğunu ve bunu uyguladığını bilen var mı acaba ?

Sayın bakan ne dedi bu konuda ?

“İndirim bekleyen bir velinin hakkını gözetmek tabi ki bizim de işimiz. Vergi kolaylıklarıyla ilgili de kısa süre içinde bazı belirlemeler oluşacak. Özel okulların gereğini yapacağına inanıyorum. Gereğini yapılması konusunda konunun takipçiyiz.”

Sayın Milli Eğitim bakanı konu ile ilgili kararı ne zaman vereceksiniz acaba?  Konuyu bir özel okul sahibi olarak ne kadar tarafsız bir tutumla çözüme kavuşturacaksınız gerçekten merak ediyorum.

Sayın Bakan eğitim sorunları ile ilgili konuşmasında ağzındaki baklayı çıkardı. “Eğitimde asıl yük öğretmen maaşıdır.”

Meğer biz eğitimde o yüzden ileri gidemiyormuşuz !

Size dünyadan bir örnek veriyim. Hani biz dünyanın sayılı ülkelerinden biriyiz ya. Herkesin bizi kıskandığı bir ülkeyiz ya. İngiltere’deki öğretmenler bizim öğretmenlerimizin aldığı maaşı kıskanıyor mu acaba ? diye merak ettim.

İngiltere’de bir öğretmen 1920 sterlin maaş alıyor. Türkiye’deki öğretmenin aldığı maaşın sterlin olarak karşılığı ise sadece 280 !

Yani yaklaşık 7 katı fark var. Tabii buradan aklımıza hemen şu sözler geliveriyor :

“Maaşını dolarla mı alıyorsun?”

Kime ait bu sözler ? Elbette ekonomi yönetimini teslim ettiğimiz damadımız  Hazine ve Maliye Bakanı sayın Berat Albayrak’a ait…

Enflasyon rakamları açıklandı biliyorsunuz 4 Ağustos’ta. Rakamlar ne söylüyor ?

Rakamlar diyor ki ; Enflasyon Temmuz ayında yüzde 0,54 yıllık bazda ise 11,76 arttı.

Biz de inanıyoruz tabii.

Mutfak masraflarımız bir yılda yüzde 11,76 arttı.

İnanın tabii inanın canım.

Mesela geçen yıl 40 TL olan dana etini bugün 55 TL’ye alabiliyoruz. Ne yapıyor artış ? Yüzde 37,5 yapıyor. Kuru soğan, patates de farklı mı durum? Değil tabii. Ama enflasyon 11,76 diyerek kamu çalışanlarına ve emeklilere maaş artışı hesaplanıyor.

Vatandaşı enflasyon altında ezdirmiyoruz !

1 Ocak 2005 tarihiydi hatırlatmakta fayda var. Türk Lirasından 6 sıfır atıldı. Dolar kuru 1,3447 TL oldu. Bugünkü dolar kuru ise itibariyle 7,33 TL

Allahtan öyle güçlü bir ekonomimiz var ki, maaşınızı dolarla mı alıyorsunuz diye sorabilecek kadar zeki bir şekilde yönetiliyor.

Ah Türkiyem…

Vah Türkiyem..

Önceki ve Sonraki Yazılar