İzmir'de Siyasi Dengeler!

Mustafa ABADAN

Özellikle 120 bin civarında üyesi bulunan İzmir’de önseçim kararı büyük bir sevinç yaratırken İzmir Büyükşehir’de aday olacakların isimleri dillendirilmeye başladı.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel’in kurultay konuşmasında önseçim sözü vermesinin ardından, İstanbul, Ankara ve Aydın dışında ki illerde önseçim uygulamasını hayata geçireceklerini açıklaması CHP tabanında ve halkta büyük heyecan yarattı.

Özellikle 120 bin civarında üyesi bulunan İzmir’de önseçim kararı büyük bir sevinç yaratırken Büyükşehir’de aday olacakların isimleri dillendirilmeye başladı. 

Yaklaşık beş yıldır İzmir’i yöneten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer adaylığının açıklanması için Genel Başkan Yardımcısı Murat Bakan, İzmir Milletvekili Rıfat Nalbantoğlu ve Yüksel Taşkın’ın desteğini alırken, alınacak önseçim kararına soğuk baktığı konuşuluyor. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Deniz Yücel ve İzmir Milletvekili Ednan Aslan’ın Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’un Büyükşehir Başkanı olması için çaba harcayacağından söz ediliyor. 

ÖNSEÇİM OLURSA ADAY OLACAKLAR 

İzmir’de önseçim olursa İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için geçen dönemin milletvekillerinin de isimleri geçiyor. 

Özellikle 2015 önseçimlerinde başarılı olan Musa ÇamTacettin Bayır ile Atila Sertel’in isimleri CHP tabanında ilgi ile karşılanıyor. 

Bilindiği gibi Musa Çam birinci bölgede açık ara birinci çıkmış, Tacettin Bayır onu izlemişti. İkinci bölgede CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Mustafa Balbay’ın ardından Atila Sertel üçüncü olmuştu.

Atila Sertel, genç yaşlarında yerel yönetim ile tanışmış ve izmir Büyükşehir Belediyesi’nde bir dönem Basın Halka İlişkiler Daire Başkanı olarak görev yapmış ve 1991 seçimlerinde önseçim ile milletvekili adayı olmuştu.

Önceki ve Sonraki Yazılar