Parlamento Muhabirleri Derneğine Şapka Çıkarıyorum

PMD (Parlemento Muhabirleri Derneği) Her zaman mensubu olmaktan “Gurur” ve “Onur” duyduğum derneğimiz…

Kendisine yakışan, dik duruşuyla gönülleri fetheden bir açıklamaya daha imza attı.

Avuçlarım kızarıncaya kadar yönetimimizi kutluyorum.

Yine ve her zaman göğsümüzü kabartan, kamuoyunu net bir şekilde aydınlatan ve gerekli yanıtı da veren bir açıklamayı daha Türkiye gündemine çaktınız…

İşte şapka çıkartılacak açıklama;

"K A M U O Y U N A

Parlamento Muhabirleri Derneği (PMD) 1964’te kurulmuş, Türkiye’nin inişli çıkışlı demokrasi tarihine en yakından tanıklık etmiş, köklü bir gazetecilik meslek örgütü olarak; her zaman gazeteciliğin saygınlığı, onuru, bağımsızlığı ve tarafsızlığı adına tavır ortaya koymuş, mücadele etmiştir.

PMD, millet iradesinin temsil edildiği kutsal Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) çatısı altında, 58 yıldır ilkeli ve tarafsız duruşundan hiç taviz vermeden varlığını ve mesleki mücadelesini sürdürmektedir.

PMD, kurulduğu günden bugüne, TBMM’nin kapısına kilit vuran, millet iradesini yok sayan darbelerden, yakın geçmişte gerçekleşen işbirlikçi hain FETÖ darbe girişimine kadar, bütün demokrasi dışı hareketlere de en kararlı şekilde karşı durmayı bilmiştir.

Gazeteciliğin evrensel ilkelerini, tarafsız, bağımsız ve özgür gazeteciliği esas alan ve bu çerçevede geleneksel çizgisinden hiçbir zaman taviz vermeyen derneğimiz; demokratik olgunluğun dışına çıkan her türlü şiddete de karşıdır.

Özellikle de gazeteciyi, gazetecilik mesleğini hedef alan bir şiddet eylemini asla kabul etmez; kimden, nereden gelirse gelsin şiddet uygulayana da en sert tepkiyi vermekten geri durmaz.

PMD’nin durduğu yer bellidir. Gazetecilik sorumluluğu ve tarafsızlığı içerisinde hareket eder. Ne muhalefetin ne de iktidarın sözcülüğüne soyunur. Nerede, ne yapması gerektiğine, kılı kırk yaran bir değerlendirme süzgecinden sonra karar verir, kimseden talimat almaz.

Birkaç gün önce bir televizyon kanalında yayınlanan tartışma programında yaşananlar izleyenleri şaşkına çevirmiş, üzmüştür. Biz, gazetecilik mesleğinin saygınlığına ve onuruna yakışır şekilde görevini yapan her meslektaşımızın, her üyemizin benzer olaylar karşısında arkasında durduk, durmaya da devam edeceğiz. Saldırı hepimizi üzmüştür, elbette kabul edilemez, benzerinin bir daha tekrarlanmaması en büyük dileğimizdir.

Bugünden baktığımızda, tarihin her döneminde yaşandığı gibi çok yakın geçmişimizde gazetecileri hedef alan saldırılar karşısında sergilediğimiz tutum ve tavırlar da toplumsal hafızanın arsivinde yerini almıştır. Buradan hareketle, yaşanan son olayla birlikte üslubumuzu ve dilimizi kirletmeden, şapkamızı önümüze koyup bir özeleştiri yapmak da kaçınılmaz bir sorumluluk ve zorunluluktur.

Türkiye’nin gergin bir kutuplaşma ortamında seçimlere hazırlandığı süreçte, gazetecisinden siyasetçisine; ağzından çıkan her söze, yazdığı her habere, yaptığı her yoruma azami özen göstermesi, gerilimi tırmandıracak, kutuplaştırmayı derinleştirecek her türlü söz ve eylemden kaçınması yaşamsal
önemdedir.

Bu hassasiyet içerisinde PMD olarak bugünden tezi yok; başta meslektaşlarımızı, kendisine “gazeteciyim” diyen herkesi, siyasetçiden sokaktaki vatandaşa kadar toplumun her kesimini, sağduyu içerisinde demokrasiye ve toplumsal barışa sahip çıkmaya davet ediyoruz.

Son olarak altını çizmek isteriz ki; Parlamento Muhabirleri Derneği, dün olduğu gibi bugün ve yarın da, gazetecilik mesleğinin ilkeleri doğrultusunda görevlerini yapan tüm meslektaşlarımızın ve üyelerimizin temsilcisi ve ‘aydınlık yüzü’ olmaya devam edecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Önceki ve Sonraki Yazılar