Sırada Kim Var? Seçim Ne Zaman?

Önce faizleri düşürmediği gerekçesiyle görevden alınan Merkez Bankası Başkanının yerine atanan yeni Merkez Bankası Başkanının görevden alındığını öğrendik.

Sonra Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak görevinden istifa ettiğini duyurdu ardından da uzun süren bir sessizlik yaşandı.

Ne güzel bir ülke Allah'ım, bir bakan görevinden istifa ettiğini Instagram aracılığıyla açıklıyor. Ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Twitter adresindeki paylaşımlar birdenbire yok oluveriyor!

İnsan merak etmeden duramıyor açıkçası ne vardı bu paylaşımlarda diye?

Bu arada küçük bir dip not: Bu yazıyı kaleme aldığım saatte sayın Berat Albayrak’ın Instagram hesabındaki istifa paylaşımı 520 bin 353 olmuştu. Bu notu niye mi paylaştım? Çünkü diğer paylaşımları ortalama 15 bin civarında beğeni alıyor. Ama istifa paylaşımı büyük beğeni almış ülke çapında. Demek ki halkımız bayağı değerli bir paylaşım olarak değerlendirmiş bu istifa haberini…

Enflasyonun artışını, dövizin artışını, TL’nin büyük değer kaybını hep faize bağlayan sayın Cumhurbaşkanı, sonunda faiz indirimi yapacak bir Merkez Bankası Başkanı atamıştı. 

Merkez Bankası Başkanlığına atanan Murat Uysal da, Cumhurbaşkanının sözleri doğrultusunda 2019 yılında dünyanın en çok faiz indiren başkanı olarak tarihe geçmişti.

Ancak faiz indirimi döviz kurunu olumlu etkiler diyen sayın Cumhurbaşkanının müthiş öngörüsü ne yazık ki tutmadı. Türkiye  döviz kurlarındaki artışa müdahale için yaklaşık 100 milyar dolarını sattı. 

Ancak alınan sonuç ortada, döviz kurlarını yazmaya ben bile korkuyorum, o kadar büyük bir artış var.

Ama ekonominin bitik hali nedeniyle bu da yeterli gelmedi ve Murat Uysal görevden alındı.

Şimdi önce Merkez Bankası hamlesi ardından Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifası…

Sırada kim var ve seçim ne zaman sorularını sormama neden oluyor doğal olarak.

Bakın iktidar seçmenlerine veriyor “ekonomimiz muhteşem” gazını ancak onlar bile söyleniyor artık yıllardır. Çünkü mutfağın ateşi herkesi yakıyor.

Ekonominin geldiği noktada artık tren raydan çıkmış durumda ve son hızla devriliyor, yaşadığımız sarsıntı trenin devrilmesinden kaynaklanıyor.

En kısa sürede bir seçim yapılmaz ve ekonomi bu şekilde yönetilmeye devam edilirse her şey için çok geç olabilir.

Benden uyarması…

Buradan iktidara soruyorum: Seçim ne zaman?

Önceki ve Sonraki Yazılar