PencereTV Diyor ki

PencereTV Diyor ki

Sarı Saçlım Mavi Gözlüm…

“Sana hasret sana vurgun gönlümüz

Neredesin mavi gözlüm nerde?

Bu gemi bu Karadeniz…”

Büyük önderi canı gibi sevenlerin her dinleyişlerinde tüylerini diken diken eden bu güzel şarkının eşliğinde yazılıyor bu satırlar.

Haydi siz de bu yazıyı okurken açın bu şarkıyı birlikte dinleyelim.

Yine bir 19 Mayıs’tayız…

Cumhuriyetimizin kurucusu Ata’mızın Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkışının 101. yıldönümünde.

Eşitlikçi, demokratik, örgütlü halk inisiyatifine dayanan Cumhuriyet yönetimine doğru atılan ilk adımdır 19 Mayıs.

Yine içeriği olmayan, hamasi ancak buram buram siyaset kokan kutlama mesajlarını okuyacağız bu yıl da. 

Koronavirüs salgını nedeniyle bu özel günün coşkusu sadece evlerde olacak ama görkemli kutlamaların gerçekleşememesinden mutluluk duyacaklar da var bu ülkede.

Unuttuk mu sanıyorsunuz bu ülkede kutlanması yasaklanan bayramlarımızı…

Hadi birlikte kutlanamayan bazı bayramlarımızı bir hatırlayalım ;

29 Ekim 2011 Cumhuriyet Bayramı

Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, bir genelge yayımlayarak Van Depremi dolayısıyla 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyon faaliyetlerinin iptal edilmesini istedi ve kutlamalar yapılmadı.

19 Mayıs 2012 Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın, Ankara dışındaki illerde sadece okullarda kutlanması kararı alındı. Kararın gerekçesini de hatırlatalım hemen :

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer adına İl Milli Eğitim müdürlüklerine gönderilen yazıda çocukların “üşümeleri” gerekçe gösterilerek, “Kutlama törenlerinin hazırlık döneminin mevsim olarak soğuk bir zamana denk gelmesi nedeniyle sağlık sorunlarına yol açmasına, çalışma süresinin uzun olması nedeniyle öğrencilerin derslere ilgisinin azalmasına, motivasyonlarının düşmesine, gönüllü olmayan öğrenci velilerinin okullarla olan ilişkilerinin bozulmasına sebep olduğu yönünde duyumlar alınmaktadır” denildi.

30 Ağustos 2012 Zafer Bayramı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün kulağındaki rahatsızlığından dolayı hastanede tedavi görmesi nedeniyle, 30 Ağustos resepsiyonu iptal edildi. Doktorların Abdullah Gül'e “30 Ağustos törenlerine katılmaması önerisinde” bulunduğu ifade edildi.

23 Nisan 2013 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Resmi bayramların stadlarda kutlanması uygulaması tamamen kaldırıldı. Bunun yerine sokaklarda kutlamalar yapılması kararlaştırıldı.

19 Mayıs 2013 Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

Gençlik ve Spor Bakanlığı, 11 Mayıs'ta Reyhanlı'da gerçekleşen ve 52 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırılar gerekçesiyle 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarını iptal etti. Ancak saldırının olduğu akşam, AKP'li Burhan Kuzu’nun oğlunun düğün töreni görüntüleri ortaya çıktı.

19 Mayıs 2014 Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

Gençlik ve Spor Bakanlığı koordinesinde sürdürülen 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında planlanan şölenler, 13 Mayıs'ta yaşanan Soma’daki maden faciası nedeniyle iptal edildi.

29 Ekim 2014 Cumhuriyet Bayramı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karaman Ermenek'te kömür ocağında işçilerin mahsur kalması nedeniyle, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonunun iptal edildiğini açıkladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada da, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği Cumhuriyet Bayramı 91. yıldönümü kutlamaları, Havai Fişek, Işık ve Lazer Gösterileri Karaman'da meydana gelen maden faciası nedeniyle iptal edilmiştir” denildi. İstanbul Valiliği'nin düzenleyeceği “Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu” da iptal edildi.

23 Nisan 2015 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan kutlamaları iptal edilmedi. Ancak Beykoz’daki 23 Nisan töreninde, öğrencilerin etek boyunu kısa bulan İlçe Milli Eğitim Müdürü, önce gösteriyi iptal etti; ardından velilerin tepkisi üzerine, “etek boyu” kontrolü yaparak kutlamaya izin verdi.

30 Ağustos 2015 Zafer Bayramı

Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu, bir genelge yayımlayarak terör olayları nedeniyle 30 Ağustos Zafer Bayramı boyunca şenlik, konser ve kutlama yapılmayacağını söyledi. Genelgede, "Son günlerde meydana gelen terör olayları nedeniyle, 30 Ağustos Zafer Bayramı törenlerinin sadece çelenk koyma ve tebrikleri kabul şeklinde icra edilmesi; diğer şenlik, konser, eğlence ve kutlama faaliyetlerinin yapılmaması uygun görülmüştür" denildi.

23 Nisan 2016 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları “terör ve şehitler” gerekçesiyle iptal edildi. TBMM Başkanlığı, Doğu ve Güneydoğu’da TSK’nin yürüttüğü operasyonlar ve gelen şehit haberleri nedeniyle 96. kuruluş yıl dönümü programında resepsiyon bölümünü iptal etti.

Ancak aynı gün, Başbakanlığa bağlı TİKA sponsorluğuyla 23 Nisan'da “Ümmetin Renkleri Türkiye’de Buluşuyor” etkinliğinin yapıldığı ortaya çıktı.

19 Mayıs 2016 Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı törenlerinden 3 gün önce, Emniyet Genel Müdürlüğü, 19 Mayıs Perşembe günü terör örgütü IŞİD tarafından gerçekleştirilmesi muhtemel terör saldırılarına ilişkin, 81 ilin emniyet müdürlüklerini uyardı. Ankara Valiliği ise, Güvenpark'tan Anıtkabir'e gerçekleştirilecek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da katılacağı yürüyüşe, güvenlik açısından uygun olmadığı gerekçesiyle izin verilmediğini duyurdu. CHP’nin “yürüyeceğiz” kararlılığının ardından yasak kalktı.

Unutanlar hatırlasın, bilmeyenler öğrensin…

Bunları niye mi yazdık ? Unutanlar hatırlasın, bilmeyenler öğrensin diye. Ulusal bayramlarımızın içinin boşaltılmasına izin vermeyeceğiz.

Bugün bayrağımız dalgalanıyor, ezanımız okunuyorsa bunu en başta büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve istiklal sevdalılarının mücadelesine borçluyuz.

Her hamlesi titizlikle düşünülmüş ve halkın büyük fedakarlığıyla başarılmış Milli Mücadelenin başlangıcı olan 19 Mayıs’ları unutmayız, unutturmayız.

Önceki ve Sonraki Yazılar