Prof. Dr. Yasin Ceylan

Prof. Dr. Yasin Ceylan

İçki ve Erdemlilik

Yıllar önce Faslı bir şahısla bir tartışmam oldu. Bu kimse, Amerika'nın bir üniversitesinde ziraat doktorası yapmıştı. Fransızca ve İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşuyordu. Tartışma esnasında dürüst ve güvenilir bir insan olduğunu ispat için hayatında hiç alkol almadığını, yemin içerek beni ikna etmeye çalıştı. Ona inandığımı, yemin etmesine gerek olmadığını söyledim. Bunun, tartışmamızla bir ilgisi yoktu, ama haklılığını ispat için dile getirmiş oldu.

Sonra, anladım ki, tüm İslam dünyasında böyle bir anlayış var: İçki içmeyen erdemlidir. İçki içen kişi ise erdemsizdir.

Ne kadar anlamsız ve mesnetsiz bir anlayış! Nice içki içmemiş, ama erdemsiz insan var. Nice içki içen ama erdemli olan kişi var. IŞID militanlarının içki içmediklerini, içenleri öldürdüklerini biliyoruz. İçkiden sakınmaları, onları, binlerce Müslümanın kellesini kesmekten alıkoyamamıştı.

Avrupa ve Amerika'da, devlet yönetiminde olan birçok kişi, içki içmişlerdir veya içiyorlardır. Dürüstlükleriyle, güvenilir kişilikleriyle ün sağlayanlar var aralarında. İslam ülkelerinde ise, içkiden sakınıp, namaz kılan, oruç tutanlardan, devletin parasını yiyenler, halkına zulmedenler, rüşvet alanlar var.

Şunu söylemek istiyorum: İçkiden sakınmanın sağlık için bir çok faydası olabilir. İçki içmenin tıbben bir çok zararları var. Bu zararların ne olduğunu, en çok içkinin serbest olduğu ülkelerin bilim insanları ortaya koymuşlardır. Keşke ahlaklı olmak, erdemli olmak, içkiden sakınmakla mümkün olsaydı. Çok kolay bir iş olurdu.

İçki içenlerin ahlaksız olduklarını, içmeyenlerin de ahlaklı, erdemli kişiler olduğunu kanıtlayan, hiç bir kanıt yoktur. Bu durum tecrübeyle de sabittir. Belli bir yaşa gelmiş her vatandaş, böyle bir iddianın anlamsız olduğunu, bizzat yaşantılarıyla görmüş ve anlamışlardır.

İçki içmek veya içmemek erdemliliğin bir ölçütü değildir.

Önceki ve Sonraki Yazılar