Prof. Dr. Yasin Ceylan

Prof. Dr. Yasin Ceylan

İktidar ve Hizmetleri

İlk iki iktidar döneminde, önemli hizmetler sundular. Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Belediye Başkanıyken kazandığı tecrübeyi, tüm yurt sathına uyguladı. Artık tüm Türkiye'nin belediye başkanıydı. Yollar, köprüler, alt yapı düzgün gidiyordu. Enflasyon düştü. Dış yatırımlar yapılıyor, ekonomi iyileşiyordu.

Ne var ki, bu 8 yıllık dönemde, henüz orduya, yargıya ve üniversitelere hakim olmamışlardı. Hizmet ederek kendilerini ispat etmeye çalışıyorlardı. Biraz daha cesur davransalardı Kürt sorununu ve Kıbrıs meselesini de çözeceklerdi.

Ne olduysa sonradan oldu. Ordu artık hükümetler üzerindeki etkisini kaybetmiş, yargı ellerine geçmişti. Yeni üniversiteler açılarak, din eksenli rektörler atadılar. Artık devleti, tüm kurumlarıyla ellerine geçirmişlerdi.

İşte kötülük ve başarısızlık bu noktada başladı. Muhalefet cılızdı. Devletin temel kurumlarından, onları uyaracak bir tanesi bile kalmamıştı.

Kendi ajandalarına geçtiler. Türkiye kutuplaşmaya başladı. Onlara yakın olanlar ve olmayanlar diye ikiye bölündü. Hâlbuki ilk iktidara geldiklerinde, birçok laik seçmenden de oy almışlardı. Umut vermişlerdi.

Parti kurucularından, teşkilattan, iktisattan anlayan kişiler, uzman teknokratlar, partiyi terk etiler. Lidere sadık olanlar kaldı.

Şu an her şey kötü gidiyor. Ekonomi kötü. Enflasyon kötü. Yargı kötü. Dış yatırım kötü. Dış itibar yok gibi. Avrupa Birliğine katılımın kapıları kapandı sanki. Üniversiteler ve akademik kadrolar bilim yapamıyor.

Bana neden böyle oldu diye sorsalar şöyle cevap veririm:

Çağdaş, 21. yüzyıl değerlerini paylaşmayan, din eksenli düşünen, inancını kendinde tutmayıp, tüm ülkeye uygulamaya çalışan bir kadro, Türkiye'yi, işte, ancak böyle yönetebilir derim.

Önceki ve Sonraki Yazılar