Prof. Dr. Yasin Ceylan

Prof. Dr. Yasin Ceylan

Tanrı Versus İnsan

Sami dinlerinin üçünde de insan, sürekli Tanrı ile iletişim halindedir. Bu iletişim bazen bir diyalog, bazen de diyalektik biçimindedir.

Bir iyilik görürse Tanrıdan geldi diye şükreder, kötülük görürse, acaba hangi günahı işledim Tanrı beni cezalandırdı diye kaygılanır.

Kitab ı Mukaddes'te Eyüp Peygamberin başına gelenler, onu tanıyan ve ziyaret edenleri hep düşündürürmüştür. Eyüp hangi suçu işledi de bu amansız felaketlere duçar oldu? Maddi sebepler akıllarına gelmemiştir.

İslam Peygamberi Muhammed'e hitaben Tanrı şöyle der: "O seni yetim bulup barındırmadı mı? Yoksul bulup zengin etmedi mi?" Burada, senin yapıp ettiklerin pek anlam ifade etmez. Senin her eyleminin arkasında ben varım mesajı vardır.

Tanrı insan birlikteliği bazı durumlarda öyle bir seviyeye çıkar ki, bir hareketin insandan mı, Tanrıdan mı geldiği, fark edilmeyecek bir hal alır: "(oku) attığında da sen atmadın, Allah attı". Bu ok, Muhammed'in Uhud savaşında Mekke Putperestlerine attığı ok idi.

Tanrı İnsan ilişkisi konusunda bir hikâyem var:

Her inanan Müslüman gibi, bir de, İlahiyat okumuş biri olarak, ben de Tanrı ile böyle bir ilişki içindeydim. Ta ki, bir hadise beni uyandırdı:

Londra'da dil okulunda öğrenciyken, aylarca süren bir eğitimden sonra Cambridge’in İngilizce "Proficiency" sınavlarına girmiştim. Sınav sonucu postayla geldi. Kazanmıştım. Sevinç içindeydim. O an, daha zarf elimdeyken, ev sahibim Mr. Bernard koridorda görünüverdi. Bu halimi görünce, ne oldu diye sordu: "Tanrı'ya bin şükür. O'nun lütfuyla sınavı kazanmışım" dedim. Şöyle cevap verdi Mr. Bernard: " Yasin, sen bu sınavı çalışarak kazandın. Ben buna şahidim"

Mr. Bernard'ın bu sözü, beni derinden etkiledi. Benimle Tanrı arasına mesafe girdi. Artık olayları incelerken, Tanrı faktörünü dışarda bıraktım. Fiziki, maddi sebeplere odaklandım.

Şunu demek istiyorum: Olayları analiz edip sebeplerini araştırırken, Tanrı faktörünü işin içine sokarsanız, gerçek sebepleri bulamazsınız, olayları anlayamaz, sorunları çözemezsiniz.

Önceki ve Sonraki Yazılar