Prof. Dr. Yasin Ceylan

Prof. Dr. Yasin Ceylan

Yüce Amaç, Kirli Araç

Bugünlerde medyada bir sürü haber, makale ve yorum var. Devlet adına hukuktan, yasalardan çıkılarak işlenen cinayetler tartışılıyor.

Bir hedef kutsanıyor: DEVLETİN BEKASI. Koca devletin tüm kurumları, meşru kolluk güçleri, bu amacı gerçekleştirmeye yetmiyor olacak ki, başka yollara, yasalarda yazılmayan yollara başvuruluyor. Çetelere iş düşüyor. Masum insanlar öldürülüyor. Bunu yapanlar ödüllendiriliyor. Kahraman olarak övgüye layık görülüyor. Böylelikle DEVLETİN BEKASI sağlanmış oluyor.

İşte bu, bu düşünce, bu yöntem, DEVLETİN BEKASINA en büyük darbedir. Hasta bir aklın ürünüdür.

Amaç ne kadar yüce olursa olsun, kullanılan araçlar kirliyse, insan hayatını önemsemiyorsa, cinayetleri, zulümleri mubah görüyorsa, böyle bir düzenek, tümüyle çirkin, insanlık için yüz karası bir eylem, bir projedir.

Bir düşünelim, DEVLET ne içindir? İnsanları mutlu etmek içindir. Onların can ve mal güvenliğini sağlamak içindir. Bir DEVLET bunun tam zıddını yapıyorsa, bizzat kendisi, bir çete gibi, bir eşkıya örgütü gibi, masum insanların canını alıp malını gasp ediyorsa, ne yapacaksınız? Bir çete, bir cinayet şebekesi bunu yaparsa DEVLETE şikâyet edersiniz. Ya Devletin kendisi bunu bizzat yaparsa, ne yapacaksınız? Kime şikâyet edeceksiniz?

Devletin, bu tür aklı illete bulaşmış kimselerin ellerine bırakılmaması gerekir.

MASUM İNSANIN KANINDAN DAHA KUTSAL BİR NESNE OLAMAZ.

Günahsız insanların katlini gerekli gören bir amaç, yücelikten yoksundur.

İnsanları mutlu edeceğim diye insan öldüren bir düşünce, bir yöntem, ta baştan sakattır. İnsanlığa ihanettir

Önceki ve Sonraki Yazılar