Belediye Başkanı Gürsel Uçar Kararlı 'Datça'da Müzik Kaosu Bitecek '

Müzik tarih boyu insan ruhunun gıdası kabul edilir. MÖ 400'lerde ünlü filozof Platon müziğin ahenk ve ritim ile ruhun derinliklerine etki ederek, insana hoşgörü ve rahatlık verdiğini savunmuştu.

Bergamalı ünlü hekim Hipokrat da Asklepion'da özellikle sinir hastalarına  karşı müziği bir tedavi aracı olarak kullanmıştı.

Ege ve Akdeniz'deki antik kentlerde müzik için Odeon denilen özel yapılar vardı. Bunlar üstü kapalı ve basamaklı yapılardı. Genellikle yerleşim yerlerinden daha uzak bir alanda inşa edilirdi. Amaç insanların evlerinde Odeon'da söylenen şarkılardan, okunan şiirlerden rahatsız olmamaları idi. Ki o çağda elektronik müzik aletleri bile yoktu.

Örneğin Knidos antik kentinin Odeon'u halkın yaşadığı Kap Krio adasında değil, ana karada deniz kenarında inşa edilmişti.

Binlerce yıldır insanlığa mutluluk getiren müzik sanatı son aylarda Datça'da maalesef kaosa, ayrışmalara ve sert tartışmalara neden oldu.

Özellikle evrensel sanatçımız Fazıl Say'ın çevreden gelen yüksek sesli müzik nedeniyle konserine ara vermesi, ardından da sosyal medya hesabından bu olayı ağır şekilde eleştirmesi tartışmaları daha da alevlendirdi. Sosyal medyada karşılıklı suçlamalar başladı. Aşırı yüksek sesli müzikten şikayetçi olanlar, yüzlerce dilekçeyle yetkili kurumlara başvurdu.

whatsapp-image-2021-09-21-at-11-09-03.jpeg

Geçen hafta sonu İstanbul'da üst düzey yöneticilik yapan iki gazeteci arkadaşım eşleriyle birlikte Datça'ya gelmişti.  Akşam Liman'da bir şeyler içmek için bir mekana oturuyorlar, yüksek sesli müzik nedeniyle birbirleriyle sohbet bile edemiyorlar.

Sinirlenip Eski Datça'ya geçiyor ve  orada bir mekana oturuyorlar ama söylediklerine göre Eski Datça'daki gürültü Liman'dan daha beter.

"Aşırı yüksek müzikten oturduğumuz masadaki su bardakları bile titriyordu, deprem oluyor sandık, otelimize dönmek zorunda kaldık. Bu ortam Datça'ya hiç yakışmıyor. Herşey çok güzel ama akşamları gürültü kirliliği çekilecek gibi değil" dediler.

Gazeteci arkadaşlarımın bu serzenişleri üzerine Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar ile görüştüm.

Uçar, canlı müzik ruhsatını kendilerinin değil büyükşehir belediyesinin verdiğini, bu konuda vatandaştan çok şikayet aldıkları, sorunu çözmek için tüm yetkilerini kullanacağını söyledi. Gürsel Uçar'ın açıklamaları şöyle.

DATÇA'DA GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİ BİTECEK

"Müziği susturmak gibi bir amacımız olamaz ama halkı rahatsız edecek kadar yüksek sesli müziğe de izin veremeyiz. Bu konuda yasaların bize verdiği tüm yetkileri kullanacağız. Özellikle meskun mahalde böyle bir şey kabul edilemez. Büyükşehir Belediyesi ses ölçümlerini yapıyor, bizim zabıtamız da denetlemelerini sürdürüyor. Gerekli cezaları verdik, veriyoruz. Yakında esnafla bir toplantı yapıp bu konuda ne kadar kararlı olduğumuzu onlara ileteceğim."

BİR İŞLETMENİN MÜZİK RUHSATINI İPTAL ETTİK

"Eski Datça'da özellikle bir işletmeden çok şikayet geliyordu. Büyükşehir gerekli ölçümleri yaptı ve bu işletmenin 4 yerine 6 hoperlör kullarak aşırı yüksek müzikle çevreye rahatsızlık verdiğini saptadı. Bu işletmeye biz 2500 lira, Büyükşehir Belediyesi 48 bin lira para cezası verdik. Kararı emniyete de ilettik. İşletme bu uyarları dikkate almadığı için müzik ruhsatını iptal ettik. Buna rağmen ihlale devam etti, hafta içi encümen kararıyla 5000 lira daha ceza vereceğiz. Eğer yine bir ihlal olursa, bu kez işletme ruhsatını iptal edeceğiz, bu konuda kesin kararlıyız."

"BANA KİMSE MÜZİK RUHSATI İÇİN GELMESİN"

"Eski Datça'da bir şarkıcı arkadaşımız işletmesine canlı müzik ruhsatı almak için beni aradı, gelme dedim. Eski Datça'da başka işletmelerin de müzik ruhsatı almak için Büyükşehir Belediyesi'ne başvurduğu bilgileri geliyor. Şunu açık ve net belirteyim, Büyükşehir ruhsat verse bile benim onayım gerekiyor. Asla onaylamayacağım.Tekrar söyleyeyim, müziği susturmak gibi bir düşüncemiz yok. İnsanlar elbette eğlenecek ama eğlenirken çevreyi rahatsız etmeyecek. Esnafla yapacağım toplantıda yönetmeliklere uygun davranmaları gerektiğini ifade edeceğim.Yoksa bedeli ağır olur."

CANBEY, "HAZİNE ESENADA'YI VERMELİ"

Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar'ın söyledikleri bunlar.

Konuyu Muğla Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Can Canbey ile de görüştüm. Canbey, bu  sorunun Datça'da sadece eğlenceye ayrılacak  bir alanının olmamasından kaynaklandığı, Esenada'da yıkılan Dorya Otel'in arsasını yeşil alan ve eğlence merkezi olarak belediyeye tahsis edilmesini istediklerini ama hazinenin bu arsayı kendilerine vermediğini söyledi. Can Canbey, bu konuda Datça'daki tüm partilerin, sivil örgütlerin ve halkın bir kamuoyu oluşturması gerektiğini belirterek,  hem büyükşehir belediyesi, hem Datça Belediyesi olarak gürültü kirliliği ile mücadele edeceklerini de söyledi.

PEKİ MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ NE YAPIYOR?

Datça'daki yüksek sesli müzik tartışmalarının bir ayağı da Muğla Büyükşehir Belediyesi Ruhsat İşleri Şube Müdürlüğü.

Yasa ve yönetmelikler meskun mahallerdeki açık ve yarı açık işletmelere müzik ruhsatı verilemez derken, özellikle Eski Datça'da bu ruhsatlar neye dayanarak veriliyor?

Bu konuda hangi yasal kriter uygulanıyor?

Ayrıca Muğla'dan ses ölçümü için gelenlerden işletmelerin haberi oluyor mu? Eğer oluyorsa, belediyeden nasıl haber sızıyor?

Sanıyorum Muğla Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin bu konuda söyleyecekleri vardır.

Takipçisi olacağım.

Önceki ve Sonraki Yazılar