Eski Datça'ya Kıymayın

Doğal ve Kültürel Yaşam Girişimi Sözcüsü Ahmet Tuncay Karaçorlu geçtiğimiz hafta bir açıklama yaparak, dikkatleri Eski Datça'ya çekti.


Açıklama şöyle;


Evrensel şairimiz Can Yücel ve eşi resim sanatçısı Güler Yücel'in eski Datça Mahallesi'nde; son yıllarını geçirdikleri sokakta koruma değerlerine ve kültürel koruma değerlerine aykırı uygulamalar yapılıyor.
Doğal ve kültürel yaşam girişimimizin de 10 yıl önce içinde olduğu duyarlı çabalarla durdurulan benzeri girişim bugün bir kez daha bu kez lokanta, eğlence mekanı yapılmak üzere mahalleye dayatılmak isteniyor


Doğal ve kültürel yaşam girişimimiz ve mahalle sakinlerinin de içinde yer aldığı ve 2011 yılında yapılan duyarlı girişimlerle yapılmasına izin verilmeyen, Eski  Datça mahallesi Can Yücel sokağındaki ilk benzer uygulamalar yıllar sonra bu kez 2021 yılında bir kez daha farklı biçimde gündeme geliyor.
Oysa artık Eski Datça sokağındaki böylesi gelişmeler gündemden çıkmalı bir kez daha Can Yücel ailesini ve eski Datça sakinlerini ve ülkemizin değerlerini huzursuz etmemelidir.
Bunun yolu ise çok açıktır. 


Kültür bakanlığının ilgili koruma kurulu bölgeye, mahalleye ve sokağa ilişkin bütünsel bir koruma kararı almalı ve ilgili belediyesi de bu kararın uygulanması yolunda  duyarlı, kararlı ve samimi takipçisi olmalıdır.
Ancak telafisi mümkün olmayan kültürel ve tarihsel zararların oluşmaması için Datça Belediyesi bu uygulamaları gecikmeden durdurmalıdır. 
Bölge insanından  aldığımız duyumlar bizleri endişelendirmektedir.
Tarihi sit olan kararlarının bir parçası olan bahçe duvarlarının  yıkılıp inşaat uygulamalarına ilişkin adımların atılmasına izin verilmemelidir.


Yalnızca mekan değil aynı zamanda edebiyatımızın da sanatımızın da hafızası ölçeğinde olan Yücel çiftinin son yıllarını geçirdiği bu mekan aynı zamanda ülkemize emanet edilmiş evrensel bir mirastır.
Önceki girişimizde de olduğu gibi bu kez de Kültür Bakanlığı'na ve ilgili belediyeye de  iletilecek olan dilekçede evrensel koruma değerlerimiz ulusal koruma yasalarımız hatırlatılarak Can Yücel Sokağı'nın yalnızca tek yapı ölçeğinde değil, Can Yücel Sokağı'nın ve Eski Datça Mahallesi'nin bütününde korunmalıdır.


Alanda ticari amaçla koyulan ve kültürel çağrışımları olmayan ve Can Yücel ismi ne ticari amaçla göndermeler yapan tabelalara kadar bütün uygulamalar Datça Belediyesince hassas biçimde denetlenmelidir."


Ahmet Tuncay Karaçorlu bu uyarısında çok haklı.
Çünkü, bu gidiş iyi gidiş değil.
Böyle giderse Eski Datça yakında eğlence mekanlarından, tabelalardan, mantar gibi biten inşaatlardan yaşanmaz hale gelecek, tarihe, kültüre ve sanata ihanet edilecek.
Kültür Bakanlığı, Datça Belediyesi bu uyarı size.
Yapmayın, Eski Datça'ya kıymayın.
Bu güzelim beldenin bir "kârhane"ye dönüşmesine izin vermeyin. Bu zaten Can Yücel'in hepimize bıraktığı bir vasiyet değil miydi?
"Adım bir “kârhane”ye verilmesin!."

whatsapp-image-2021-03-16-at-13-28-25.jpeg

Önceki ve Sonraki Yazılar