Yıldız Aktaş

Yıldız Aktaş

Ve Böyle Başladı Direniş

Türk Milleti için dönüm noktasından, büyük bir yürüyüşe dönüşen kurtuluşun, ilk adımının atıldığı Samsun’dan, istiklal’in ayak sesleri yükseliyordu..

İşgalcilere karşı, isyan içinde çıkış arayan Türk Milletine, Başbuğ Mustafa Kemal Atatürk’ün buyruğuydu, ‘Ya istiklal, Ya ölüm’

İşgal vatan toprağına düşmüş büyük bir ateşti ve millet bu ateşin içinde kaderine terk edilmişken, Samsun’da ulusal direnişin meşalesi tutuşturulmuş, bir milletin hürriyet, istiklal ve istikbale kavuşma hayalleri güçlenmişti.

Ve dizleri üzerine çökertilmiş bir millet, kendi kaderini kendi belirlemek için ayağa kalkıyor, kurtuluşa olan inancıyla direnişe başlıyordu.

Namık Kemal’in Hürriyet Kasidesi  “Kilâb-ı zulme kaldı gezdiğin nâzende sahrâlar / Uyan ey yâreli şîr-i jeyân bu hâb-ı gafletten” sözleriyle biter. İşte o sözlerde yaralı aslana benzettiği Türk Milleti 19 Mayıs 1919’da dünyaya kükreyerek kalktı ayağa düştüğü yerden…

Milletin ahvaline gözlerini yumanlar direnişin sesiyle irkildi İstanbul’da.

Ve düşman ‘gül ateşe düştü’ sanırken, gülün düştüğü o ateş Anadolu’yu dört bir yandan sardı ve binlerce gül fışkırdı güneşin doğduğu topraklardan…

16 Mayıs’ta bir vapurla başlayan yolculuk, tarihin sayfalarından geçerek milletin geleceğine yol almıştı.

Böyle başladı direniş… Ve böyle yazıldı kurtuluşun, yeniden dirilişin tarihi…

Mustafa Kemal’in, Türk Milletinin hikâyesi…

İşgalden milli egemenliğe giden bu kutlu yürüyüşün başladığı yer ve tarihten günümüze ulaşan ‘19 Mayıs Ruhu’, hiç yok olmasın diye emanet ettiği gençlerle bayraklaştı.

Gazi Mustafa Kemal’in milli ruhu uyandırdığı Samsun’dan, tutuşturduğu meşale gençlerin yüreklerinde yanmaya ve en umutsuz zamanlarda bile geleceği aydınlatmaya devam ediyor.

Bu yüzdendir ki geleceğin teminatı olarak gördüğü gençlere hep çok önem vermiş, Türk Milletinin varoluş mücadelesini anlattığı Nutuk’da bu önemin altını şöyle çizmiştir;

“Sözlerimi özellikle memleketimizin gençliğine yöneltmek istiyorum. Gençler! Cesaretimizi artıran ve sürdüren sizsiniz. Siz almakta olduğunuz terbiye ve irfanla, insanlık meziyetinin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız. Ey yükselen yeni nesil! Gelecek sizindir. Cumhuriyet’i biz kurduk. Onu yüceltecek, yaşatacak olan sizsiniz.”

Emanet ettiği gençlerin fikirlerinde, ruhlarında, kalplerinde hep genç kalır, hep dinç 19 Mayıs Ruhu..

Nutuk’ta “1919 yılında, Mayıs ayının 19. günü Samsun'a çıktım” diye başlayan sözlerine, gençliğe hitabe ile “Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur” diye bitirir.

Gençliğe hep güvenmiş, geleceğin gençlerin omuzları üzerinde yükseleceğine, bu milletin teminatı olduğuna inanmıştı.

Turgut Uyar dizelerinde şöyle anlatır Atatürk’ün gençliğe duyduğu güveni;

“Ben, Atatürk'üm öldüm - demiştim zaten -
İşte nutkumu da baştan sona okudum.
Öldüm ama gözüm arkada değil
Kitabım bir uzun bir güzel oldu
Hem ne iyi ettim, ne iyi ettim de efendiler
- Sonunda "EY TÜRK GENÇLİĞİ" dedim. –“

Samsun’dan 1919 da doğan güneş hala fikirlerimizi, kalplerimizi, ruhlarımızı aydınlatmaya devam ediyor.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınız Kutlu Olsun

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.